کریم امینی

کریم امینی

تاریخ تولد:

3 اردیبهشت 1365

زاده:

تهران

زندگینامه:

کریم امینی متولد 3 اردیبهشت 1365 در تهران، بازیگر و کارگردان سینما و تلویزیون است. از مهم‌ترین آثار کریم امینی می‌توان به بازیگری در سریال پرده‌نشین، سریال تعبیر وارونه یک رؤیا و فیلم نیمه‌شب اتفاق افتاد اشاره کرد.

کریم امینی نخستین بار در سینما حضور یافته و سال 1392 در 27 سالگی در فیلم خواب‌زده‌ها به کارگردانی فریدون جیرانی بازی کرده است. گرچه موفقیت این اثر نسبت به آثار شاخص بعدیش مانند سریال پرده‌نشین، بیشتر نبود اما تجربه خوبی برای کریم امینی محسوب می‌شود و همکاری با هنرمندانی همچون اکبر عبدی، فرهاد اصلانی، ساره بیات و صابر ابر را تجربه کرد.

کریم امینی در سال 1393 دوره‌ی پرتلاشی را در عرصه سینما و تلویزیون گذراند و در اثر مهمی بازی کرده است. اثر مهم کریم امینی در این سال، بازیگری در سریال پرده‌نشین به کارگردانی بهروز شعیبی محسوب می‌شود.

شاید یکی از مهم‌ترین بخش‌های بیوگرافی کریم امینی بازی در سریال پرده‌نشین بوده است. کریم امینی سال 1393 در 28 سالگی در سریال پرده‌نشین نقش مهمی بازی کرده است که توانست با مهارت خود، آن نقش و همچنین خودش را میان مخاطبان تلویزیون مطرح کند. او در این سریال با بهروز شعیبی همکاری داشته است. کریم امینی توانست با بازی در سریال پرده‌نشین تجربه بازیگری موفقی برای خود رقم بزند و همکاری در کنار بازیگرانی نظیر ویشکا آسایش، فرهاد آئیش، حامد کمیلی و سارا بهرامی بر تجارب او افزود.

کریم امینی علاوه‌بر سریال پرده‌نشین، سال 1394 در 29 سالگی در سریال تعبیر وارونه یک رؤیا نیز بازی کرده است. کریم امینی این‌بار با فریدون جیرانی یعنی کارگردان سریال تعبیر وارونه یک رؤیا و هنرمندانی چون داریوش ارجمند، پانته‌آ بهرام، فرهاد قائمیان و قاسم زارع همکاری داشت.

با اینکه کریم امینی را بیشتر بعنوان بازیگر می‌شناسیم، اما در حرفه‌های دیگر نیز فعال بوده است. کریم امینی علاوه‌بر بازیگر به‌عنوان دستیار کارگردان و کارگردان نیز در سینما و تلویزیون فعالیت داشته است. مهم‌ترین آثار کریم امینی در حرفه‌ی دستیار کارگردان، فیلم خالتور، فیلم سد معبر، فیلم آذر، فیلم شانس عشق تصادف، فیلم بوفالو، فیلم مرگ ماهی، فیلم خانوم، فیلم خواب‌زده‌ها، فیلم مستانه و فیلم خصوصی است. مهم‌ترین اثر کریم امینی در حرفه‌ی کارگردان، فیلم دشمن زن است.

در این سال‌ها کریم امینی با هنرمندان بسیاری تجربه‌ی کار داشته است اما جالب است بدانید که در میان بازیگران شقایق فراهانی با 3 مرتبه، محمود‌ پاک‌نیت با 3 مرتبه، شیوا خسرو‌مهر با 3 مرتبه، بهنوش بختیاری با 3 مرتبه و ایرج نوذری با 2 مرتبه بیشترین همکاری را با کریم امینی داشته‌اند.

یکی از ویژگی‌های حرفه‌ای بیوگرافی کریم امینی آن هست که در مدت زمان بازیگری خود، هم در تلویزیون و هم در سینما بازی کرده است. کریم امینی را باید بیشتر بازیگر تلویزیون بدانیم چرا که 55% آثار وی تلویزیونی و 45% آثارش سینمایی است. در واقع کریم امینی از مجموع 11 اثری که در کارنامه دارد، در 6 اثر در تلویزیون با نام‌های سریال دیگری، سریال عقیق، سریال شبکه : سارقان روح، سریال شبکه : باغ بی‌روزنه، سریال تعبیر وارونه یک رؤیا و سریال پرده‌نشین نام‌های و در 5 اثر در سینما با نام‌های فیلم پاسیو، فیلم اگزما، فیلم آب‌نبات چوبی، فیلم نیمه‌شب اتفاق افتاد و فیلم خواب‌زده‌ها بازی کرده است.

خبرهای مرتبط

جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره ایتالیا برای مهراوه شریفی‌نیا

مهراوه شریفی‌نیا جایزه بهترین بازیگر زن یک جشنواره ایتالیایی را دریافت کرد.