کامبیز دیرباز

کامبیز دیرباز

تاریخ تولد:

12 شهریور 1354

زاده:

تهران

زندگینامه:

کامبیز دیرباز (۱۲ شهریور ۱۳۵۴ - تهران) بازیگر سینما و تلویزیون ایرانی است.

هنرستان الکترونیک خوانده است، عشق و علاقه او را به سوی هنر کشاند، فارغ التحصیل رشته بازیگری از دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد است، علاقه شدیدی به ورزش و فوتبال دارد.

 تغییر مسیر به سوی بازیگری

دو سال قبل از اینکه دیپلم بگیرم احساس می کردم که باید در مورد تحصیلات دانشگاهی خودم تصمیم گیری کنم، به همین جهت دو سال آخر هنرستان برای گرفتن دیپلم رشته الکترونیک خواندم.

اما علاقه ام به بازیگری سینما آن قدر زیاد شده بود که در کارهای فوق برنامه هنری هنرستان هم شروع به فعالیت کردم و شک نداشتم باید رشته بازیگری را انتخاب کنم، به این جهت کنکور دادم و قبول شدم و به دانشکده رفتم.

شروع فعالیت و محبوبیت

فعالیت هنری خود را از سال ۱۳۷۶ با تئاتر سیاوش خوانی آغاز کرده است ، فیلم دختران انتظار سال ۱۳۷۸ اولین فیلم سینمایی او محسوب می‌ شود. 5 سال بعد با سریال تب سرد علیرضا افخمی به تلویزیون آمد و توانست به چهره شناخته شده ای تبدیل شود.

ازدواج

خبر ازدواجش در سال 87 در سکوت خبری انجام شده بود، رسانه ای شدن خبر ازدواجش بوسیله تبریک پژمان جمشیدی در اینستاگرام بود، این زوج صاحب یک دختر بنام نیاز در اردیبهشت 93 شدند، بعد از مدتی انتشار عکس خانوادگی کامبیز دیرباز به همراه همسرش و دخترش مورد استقبال طرفدارانش قرار گرفت.

نحوی آشنایی با همسر

همسرم در همان دانشکده ای که درس می خواندم در رشته ادبیات نمایشی تحصیل می کرد و الان چند سال است که ترجیح داده به عنوان معلم فعالیت کند.

با وجود آنکه معلمی کار سختی است، چون به این کار علاقه دارد، صبورانه تحمل می کند. همسرم، همیشه در انتخاب نقش نیز به من مشورت می دهد و بعد از دیده شدن کارم، یکی از منتقدان سرسخت است.

 تنها و بدون الگو

بازیگری همیشه برای من یک کار خاص و دوست‌ داشتنی بوده که همیشه سعی داشته‌ ام از تمام بازیگران ایرانی یاد بگیرم؛ به همین دلیل فیلم‌ های همکارانم را ‌می‌ بینم اما راستش را بخواهید، در عالم بازیگری الگوی خاصی نداشته‌ ام و هر فیلمنامه‌ ای را که انتخاب کنم، خودش برایم الگو می‌ شود.

تدریس بازیگر

طی چند سال اخیر تصمیم گرفتم آموزشگاه بازیگری را در شهر رشت دایر کنم و در طول این مدت بیشتر وقتم را به تدریس می پرداختم. تجربه تدریس برای من بسیار شیرین و دلنشین بود.

 از اوقات فراغت تا انسان بودن

این روزها بیشتر از هر چیزی دغدغه‌ ام انسان بودن است. خجالتی هستم.

سعی می‌ کنم در شرایطی که فشارهای اقتصادی، ترافیک و… است زود عصبانی نشوم، خونسردی‌ ام را حفظ کنم و چون خانواده‌ 80 میلیونی دارم که کارهای مرا دنبال می‌کنند، سعی می‌ کنم مثل یک پسر خلف برای خانواده‌ ام باشم، در اوقات فراغت هم فیلم می‌ بینم و روزهای تعطیل می‌ خوابم.

همه زندگی من

رسیدگی به خانواده برای من همیشه یكی از اولویت‌ ها بوده و هست، دوری از خانواده برایم سخت است؛ مخصوصا دوری از دخترم برایم عذاب‌ آور است؛ چراكه او همه زندگی‌ ام و انگیزه من برای پیشرفت در زندگی و كار است.

 هنر تنها معاش زندگی ام است

بالاخره هر بازیگری در کارنامه هنری اش کارهای خوب، متوسط و حتی بد دارد.

دلیل بازی در این کارهای بد، شاید به این خاطر است که بسیاری از ما بازیگرها، تنها راه معاش مان بازیگری است و مجبوریم از این راه کسب درآمد کنیم. به همین خاطر، گاهی برای گذراندن زندگی، مجبور به بازی در کارهایی شویم که دل مان نمی خواهد.

 جوایز

او سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را در بیست و دومین دوره جشنواره فیلم فجر در سال ۱۳۸۲ برای بازی در فیلم دوئل احمدرضا درویش بدست آورد.