ژیلا شاهی

ژیلا شاهی

تاریخ تولد:

1 فروردین 1364

زاده:

تهران

زندگینامه:

ژیلا شاهی متولد سال 1364، بازیگر است. او اصالتا ترک است و به زبان ترکی مسلط است. ژیلا شاهی از سال 1380، بازیگری را از کانون پرورش فکری کودک و نوجوان در اردبیل آغاز کرد. 

او همچنین در سال 1388، دوره کلاس‌های آموزشی استاد سمندریان را گذراند. ژیلا شاهی که برای شرکت در کلاس‌های زنده‌یاد استاد سمندریان، از اردبیل به تهران آمده بود، 

در سال 1390، اولین فیلم سینمایی خود را به نام «روییدن در باد» به کارگردانی و نویسندگی رهبر قنبری بازی کرد. او در این فیلم با گوهر خیراندیش و امید زندگانی هم‌بازی بود.

 ژیلا شاهی در سال 1397 با دو فیلم «روزهای نارنجی» (نقش فیروزه) و «قصر شیرین» (نقش نجمه) در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت. او درباره فیلم‌هایی که در آن‌ها بازی کرده است، می‌گوید: "تا الان تلاش کردم تا در فیلم‌هایی بازی کنم که وقتی می‌بینمشون، حال خودم خوب باشه، بتونم سرم رو بالا بگیرم و فیلم رو ببینم." ژیلا شاهی در فیلم «روزهای نارجی» در نقش فیروزه بازی می‌کند. او درباره انتخابش در این فیلم سینمایی به کارگردانی آرش لاهوتی توضیح داد: "من توسط یکی از دوستانم به نام آقای محمدرضا اصلی که در کار آقای کمال تبریزی با همدیگه همکاری داشتیم، به تیم آقای لاهوتی معرفی شدم." ژیلا شاهی درباره همکاری‌اش با حامد بهداد در فیلم «قصر شیرین» گفت: "حامد بهداد، یک بازیگر همراه، بخشنده، باهوش و باسواد است. در آن دو ماهی که من با حامد بهداد کار کردم، از او در زندگی و بازیگری یاد گرفتم. خیلی‌ها نمی‌دانند که حامد بهداد در پشت این چهره، چه شخصیت خیری دارد." ژیلا شاهی درباره نحوه انتخابش در فیلم «قصر شیرین» گفت: "من چند بار توسط آقای محمود دهقانی(چهره پرداز) برای کارهای آقای محسن قرایی معرفی شده بودم که نشد همکاری کنیم. امسال من در تئاتری که محسن قرایی تهیه کردند، بازی می‌کردم و آقای رضا میرکریمی، تئاتر رو دیدند و من را برای نجمه «قصر شیرین» انتخاب کردند." از فیلم‌های کوتاهی که او در آن بازی کرده است، می‌توان به «بچه مرز»، «اویان(ان طرف)»، «کات»، «باغ بی برگی»، «رودی از فصل های من گذشت»، «آرداک»، «نارگل» و «جایی برای آرامش» اشاره کرد.

از مهم‌ترین آثار ژیلا شاهی می‌توان به بازیگری در سریال هفت خوان تا بهشت، فیلم خاکستر و برف و فیلم دلتنگی های عاشقانهاشاره کرد.

شاید یکی از مهم‌ترین بخش‌های بیوگرافی ژیلا شاهی بازی در سریال هفت خوان تا بهشت بوده است. ژیلا شاهی سال 1390 سریال هفت خوان تا بهشت نقش مهمی بازی کرده است که توانست با مهارت خود، آن نقش و همچنین خودش را میان مخاطبان تلویزیون مطرح کند. او در این سریال با عباس پاک نهاد همکاری داشته است. ژیلا شاهی توانست با بازی در سریال هفت خوان تا بهشت تجربه بازیگری موفقی برای خود رقم بزند و همکاری در کنار بازیگرانی نظیر محمد برسوزیان، رحمان باقریان، ماه‌چهره خلیلی وامید زندگانی بر تجارب او افزود.

ژیلا شاهی علاوه‌بر سریال هفت خوان تا بهشت، سال 1391 در فیلم خاکستر و برف نیز بازی کرده است. ژیلا شاهی این‌بار با روح الله سهرابی یعنی کارگردان فیلم خاکستر و برف و هنرمندانی چون کامبیز دیرباز، میترا حجار، قربان نجفی و سیامک ادیب همکاری داشت.