پیمان معادی

پیمان معادی

تاریخ تولد:

9 تیر 1349

زاده:

نیویورک

زندگینامه:

پیمان معادی متولد 9 تیرماه 1349 در نیویورک بازیگر، کارگردان و فیلمنامه نویس می باشد.

فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی متالوژی در دانشگاه آزاد کرج است، پدر و مادرش ایرانی ساکن آمریکا بودند، بعد از تولد پیمان در سن 5 سالگی اش به ایران بازگشتند.

از نوشتن تا بازیگری

پیمان معادی کارش را با نوشتن فیلمنامه آغاز کرد. اولین تجربه وی نوشتن فیلمنامه فیلم آواز قو در سال 1379 بود او همچنان می نوشت تا اینکه با اصغر فرهادی آشنا شد، این آشنایی که ابتدا برای نوشتن فیلمنامه بود با پیشنهاد بازیگری از طرف اصغر فرهادی، پیمان را وارد گود بایگری در فیلم درباره الی کرد.

اولین افتخار

دو سال بعد بازی وی در نقش نادر در فیلم جدایی نادر از سیمین، خرس نقره بهترین بازیگر مرد از جشنواره بین المللی فیلم برلین را برایش به ارمغان آورد و این فیلم برنده اسکار و گلدن گلوب 2012 شد.

ازدواج و فرزندان

پیمان معادی سال هاست با فرانک قوانلو ازدواج کرده و حاصل این ازدواج دو فرزند دختر و پسر بنام های : باران و رایان است، پیمان معادی و خانواده اش در حال حاضر در ایران و  لس انجلس سکونت دارند.

بازیگری در هالیوود

بعد از موفقعیت فیلم جدایی نادر از سیمین برای حضور در سینمای هالیوود دعوت شد، در سال 2014 بازی در سریال عدالت کیفری برای شبکه HBO آمریکا رو تجربه کرد سپس در همان سال فیلم کمپ ایکس ری و یکسال بعد فیلم آخرین شوالیه ها را بازی کرد این موفقعیت ادامه دارد و در سال 2016 هم یک سریال آمریکایی دیگر بنام ۱۳ ساعت: سربازان مخفی بنغازی را بازی کرد.

افتخارات

برنده خرس نقره بهترین بازیگر مرد از جشنواره بین المللی فیلم برلین “جدایی نادر از سیمین” | برنده سیمرغ بلورین سی امین جشنواره فیلم فجر، بهترین فیلم از نگاه تماشاگران برای فیلم برف روی کاج ها به کارگردانی خودش است.

جایزه صدا و وجدان حقیقت

مرکز عمومی امور مسلمانان هالیوود (MPAC) پس از اکران فیلم کمپ ایکس ری از پیمان معادی با اهدای جایزه صدا و وجدان حقیقت تقدیر کرد در قسمتی از این نامه برای این بازیگر نوشت :

ما این افتخار را داریم از شما به عنوان مسلمانی که با بازی در فیلم «کمپ ایکس ری» فضای مناسبی را برای اعتراض به رفتارهای ضدبشری نسبت به یک مسلمان زندانی شده، رقم زدید، یاد کنیم.

پیشنهادهای هالیوودی و چارچوب

هیچ‌ کس از پیشنهادات درخشانی که هالیوود به من می‌ دهد خبر ندارد و خودم هم علاقه‌ ای به مطرح کردن آن ندارم اما به عنوان یک بازیگر ایرانی برای خودم چارچوبی دارم، من چارچوب‌ های بسیار محکمی دارم و همواره برای پذیرش هر پیشنهاد با خانواده و دوستانم مشورت می‌ کنم اگر احساس کنم بازی‌ام در یک فیلم باعث رنجش بخشی از مردم کشورم می‌ شود، هرگز چنین پیشنهادی را نمی‌ پذیرم.

شخصیت شناسی

از فیلم‌ ها و كتاب‌ های معرفی شده این بازیگر در اینستاگرام شخصی‌ اش می‌توان دریافت كه او معمولا استاندارد‌ هاى بالایى براى خود و دیگران تعیین می‌ كند و به‌ا صطلاح ساده‌ تر انتظار نگرشی ایده‌ آل نسبت به مسائل و رویداد های سینمایی، ادبی و هنری از دیگران دارد.

نکته سنج اجتماعی سیاسی

قدرت تجزیه و تحلیل او زبانزد است. به همین خاطر است كه در بسیاری از پست‌ های به اشتراك گذاشته این بازیگر رد پای عكس‌ ها و كاریكاتورهای معنا‌دار در توصیف شرایط خاص سیاسی یا اجتماعی ایران و جهان دیده می‌ شود.

فیلم های سینمایی

● درباره اِلی (۱۳۸۷) (اصغر فرهادی)

● جدایی نادر از سیمین (۱۳۸۹) (اصغر فرهادی)

● خشکسالی و دروغ (۱۳۹۰) (محمد یعقوبی)

● قصه‌ ها (۱۳۹۰) (رخشان بنی‌اعتماد)

● ملبورن (۱۳۹۲) (نیما جاویدی)

● عدالت کیفری (مجموعهٔ تلویزیونی) (۲۰۱۴) (استیون زایلیان)

● کمپ ایکس ری (۲۰۱۴ پیتر ستلر) (۲۰۱۴)

● آخرین شوالیه‌ها (۲۰۱۵ کازئواکی کیریا)

● ابد و یک روز (۱۳۹۴)

● 13  ساعت : سربازان مخفی بنغازی (۲۰۱۶ مايکل بی)

کارگردانی :

● برف روی کاج‌ ها (۱۳۸۹)

● ماتیک (۱۳۸۵) (فیلم کوتاه)

فیلمنامه نویس :

● آواز قو (۱۳۷۹)

● عطش (۱۳۸۲)

● کما (۱۳۸۲)

● کافه ستاره (۱۳۸۴)

● شام عروسی (۱۳۸۵)

● برف روی کاج‌ ها (۱۳۹۰)

خبرهای مرتبط

 سیمرغ‌های سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر اهدا شدند

سیمرغ های سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر به پرواز درآمدند. به گزارش ستاد خبری سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر، مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر عصر 22 بهمن ماه در سالن همایش های برج میلاد برگزار شد.

نگاهی به فروش فیلم های روی پرده  «قانون مورفی» همچنان صدرنشین

اکران فیلم های این هفته در سینمای ایران، برخلاف تصورات پیشین، شاهد شکست سنگین فیلم «جن زیبا» با بازی ستاره ترکیه ای در گیشه بود. فروش اندکی این فیلم نشان می دهد مخاطبان سینمای ایران، به بازیگران سریال های ترکیه ای روی خوش نشان نمی دهند.

فیلم سینمایی متری شیش و نیم اولویت اول اکران نوروز است.

سخنگوی شورای صنفی به تازگی از فیلم سینمایی «متری شیش و نیم» به عنوان اصلی‌ترین گزینه اکران در نوروز نام برده است.