پوریا پورسرخ

پوریا پورسرخ

تاریخ تولد:

4 تیر 1356

زاده:

تهران

زندگینامه:

پوریا پورسرخ متولد 4 تیر 1356 در تهران، بازیگر است.
فارغ التحصیل دکتری رشته فیزیولوژی گیاهی است، مدتی بعنوان خبرنگار نیز فعال بود و سابقه کار در دبی را نیز دارد، تکوانده کمربند سیاه دارد، بسیار زیاد بچه ها را دوست دارد.

شروع فعالیت
خیلی سال پیش، کلاس کارگردانی آقای لطیفی می رفتم. آنجا آشنایی شکل گرفت و بعد هم با ایشان در تماس بودم، تا اینکه یک روز زنگ زدند که بیا سر کاری که اسمش سریال فرار بزرگ در سال 1384 بود اول قرار بود دستیار آقای لطیفی باشم، به طور خودجوش بازیگر نقشی که من بعدا آن را بازی کردم، نمی دانم به چه دلیل نیامد و گروه بازیگری در کل شخم خورد. ناگهان قسمت شد و من بازی کردم.

شهرت با وفا
 پوریا پورسرخ در سال ۱۳۸۵ با بازی در سریال وفا به کارگردانی محمدحسین لطیفی به‌ عنوان چهره‌ای جدید مطرح شد و پس از آن این مسیر را با ایفای نقش‌ های متنوع و متعدد دیگری ادامه داد.

قبل از بازیگری
 قبل از ورود به عرصه هنری بعنوان خبرنگار در نشریات هنری و اجتماعی از جمله دنیای جوانان مشغول بکار بود و همزمان در یک شرکت تبلیغاتی در دبی نیز فعالیت میکرد.

به دور از حسادت و کینه
به شرافتم قسم می خورم كه هرگز از موفقيت كسي ناراحت نشدم به كسي حسادت نكردم. هميشه مانند دونده‌ های ماراتن به هدفم نگاه كرده‌ ام و هرگز به فكر اين نبودم برای پيشرفت خودم، به كسي ضربه بزنم حتي در دلم نسبت به كسانی كه به من حسادت می كردند هم حس بدی ندارم.

طرفدار پرسپولیس و رئال
 پوریا پورسرخ که دوست صمیمی علی کریمی هست اعلام کرده طرفدار پرسپولیس می باشد و همچنین یکی از طرفداران پروپا قرص تیم رئال مادرید است و پیراهن این تیم با امضای بازیکنانش را نیز دارد.

ورزش حرفه ای
 از بچگی ورزش را دوست داشتم، آن زمان بیشتر فوتبال را دنبال می کردم و به قول معروف فوتبالی بودم اما بعدها چون بدنسازی مد شد، من هم این رشته را دنبال کردم. خلاصه در سن و سال خودم، ورزش های مختلفی را تجربه کردم. پورسرخ در رشته رزمی تکواندو دارای کمربند مشکی است.

بازیگران مورد علافه
 مهدی پاکدل را خیلی دوست دارم و تئاترهایش را می پسندم. محسن تنابنده و امیر آقایی را هم دوست دارم. بیشتر همبازی هایم خوب بودند.

فعالیت های خیرخواهانه
 ببینید حضور برخی در این عرصه تنها خودنمایی است اما این دلیل نمی شود اگر از یک ابزاری بعضی مواقع بد استفاده می شود به حسن آن نگاه نکنی. من با این نیت می روم که حضورم باعث خوشحالی یک نفر بشود شاید یک نفر به خاطرم کمی بیشتر به نیازمندان کمک کند. حضور من در خیریه روشنای امید به عنوان سفیر مبارزه با دخانیات مسئولیت و احساس دین من را به این موضوع بیشتر کرد.

شغل دوم
پوریا پورسرخ دکترای فیزیولوژی گیاهی دارد و در کنار بازیگری به کار طراحی فضای سبز و ترجمه مقاله برای مجله های علمی هم مشغول است.

ازدواج
 مطمئنا من هم مثل هر آدم نرمال ديگری اين اتفاق را در زندگی ام تجربه خواهم كرد. قطعا به آن فكر مز كنم و ايده‌ آل‌ های خودم را دارم ولی تا زمانی كه پيش نيايد، لزومی نمی بينم كه راجع‌ به آن صحبت كنم و حواشي رسانه‌ ای برای خودم ايجاد كنم چون زمانی كه اين اتفاق بيفتد، همه متوجه خواهند شد.

حضور در اولین فیلم سه بعدی
 وی در همین سال با حضور در فیلم روز سوم کاندایدای بهترین بازیگر نقش اول مرد از بیست و پنجمین جشنواره فیلم فجر شد. پورسرخ مسیر بازیگری را با بازی در فیلم‌هایی نظیر آناهیتا ساخته عزیزالله حمیدنژاد، عیار ۱۴ ساخته پرویز شهبازی، روز رستاخیز ساخته احمدرضا درویش ادامه داد  وی در اولین فیلم سه بعدی تاریخ سینمای ایران آقای الف علی عطشانی در نقش آقای الف ایفای نقش کرد.

 سریال های تلویزیونی
 ● مرز خوشبختی (حسین سهیلی زاده، ۱۳۹۵)
● برادر (جواد افشار، ۱۳۹۵)(ویژه ماه رمضان)
● بیمار استاندارد (سعید آقاخانی، ۱۳۹۴)
● کیمیا (جواد افشار، ۱۳۸۹/۱۳۹۴)
● شام ایرانی (سروش صحت، ۱۳۹۳)
● دختران حوا (حسین سهیلی زاده، ۱۳۹۱)
● ماتادور (فرهاد نجفی، ۱۳۹۱) شبکه یک
● مرد نقره‌ای (کاظم معصومی، ۱۳۹۱)
● مسیر انحرافی (بهرنگ توفیقی، ۱۳۹۰)
● سقوط آزاد (علیرضا امینی، ۱۳۹۰)
● پایتخت (سیروس مقدم، ۱۳۸۹)
● رستگاران (سیروس مقدم، ۱۳۸۸)
● روز حسرت (سیروس مقدم، ۱۳۸۷)
● شکرانه (سعید سلطانی، ۱۳۸۶)
● ساعت شنی (بهرام بهرامیان، ۱۳۸۶)
● صاحبدلان (محمدحسین لطیفی، ۱۳۸۵)
● وفا (محمدحسین لطیفی، ۱۳۸۵)
● فرار بزرگ (محمدحسین لطیفی، ۱۳۸۴
● پیکسل (محمد حسین لطیفی، ۱۳۹۵)


فیلم های سینمایی
 ● ثبت با سند برابر است – ۱۳۹۵    
● عشق و جنون – ۱۳۹۴    
● عاشق‌ ها ایستاده می‌ میرند – ۱۳۹۴    
● دوربین – ۱۳۹۳    
● لامپ 100 – ۱۳۹۳    
● روز رستاخیز – ۱۳۹۲   
● قرار بعدی همان‌ جا – ۱۳۹۲    
● آقای الف – ۱۳۹۱    
● آخرین سرقت – ۱۳۸۹    
● گلوگاه شیطان – ۱۳۸۹    
● هر چی خدا بخواد – ۱۳۸۹    
● ناسپاس – ۱۳۸۸    
● چراغ قرمز – ۱۳۸۸    
● شیر و عسل – ۱۳۸۸    
● به دنبال خوشبختی – ۱۳۸۸    
● آناهیتا – ۱۳۸۷    
● خاطره – ۱۳۸۷    
● دلخون – ۱۳۸۷    
● حرکت اول – ۱۳۸۷    
● عیار 14 – ۱۳۸۷    
● روز سوم – ۱۳۸۵    
● پسران آجری – ۱۳۸۵    
● مصائب دوشیزه – ۱۳۸۵    
● مهمان – ۱۳۸۵    
● جنایات و جنحه – ۱۳۸۴

خبرهای مرتبط

روایت یک هجرت مقدس در «مدیترانه»

«مدیترانه» شاید بعنوان دومین تجربه سینمایی هادی حاجتمند یک شاهکار سینمایی قلمداد نشود، اما اثری قابل اعتنا و محترم به نظر می‌رسد که سعی کرده اصول سینما را بدرستی رعایت کند.