پانته آ پناهی ها

پانته آ پناهی ها

تاریخ تولد:

9 آذر 1356

زاده:

تهران

زندگینامه:

پانته آ پناهی ها متولد 9 آذر 1356 در تهران، بازیگر است.

فارغ التحصیل لیسانس رشته کارگردانی سینما از موسسه آموزش عالی سوره می باشد، بطور اتفاقی بدلیل صدای جذابش وارد تئاتر و سپس منشی گری صحنه شد.

نحوی بازیگر شدن پانته آ پناهی ها:

یک روز در دانشگاه تهران فردی را صدا می زدم و آقای حسین کیانی (نمایشنامه نویس و کارگردان) صدای من را شنید و آنقدر خجالتی بود که از یک نفر خواست تا از من بپرسد کار تئاتر می کنم یا نه ؟ من هم گفتم نه، من تئاتر بلد نیستم ! از من پرسیدند دوست داری تئاتر بازی کنی ؟ من هم گفتم بدم نمی آید تجربه کنم، اما هنوز آشنایی با تئاتر نداشتم.

آقای کیانی من را سر تمرین های تئاتر بردند و تازه در پروسه تمرین فهمیدم چه اتفاقی در تئاتر می افتد آن مقطع مشکلاتی در زندگی داشتم و از حضور روی صحنه تئاتر به آرامش می رسیدم.

از بازیگری تا منشی صحنه:

آن زمان کم سن و سال بودم و تئاتر «سیاها» را بازی می کردم و با خودم می گفتم؛ چه چیز بیشتری از بازیگری می خواهم؟ در تئاتر مهم بازی کرده ام، با این تئاتر به خارج رفته ام، خودم و گروه مان معروف و مشهور شدیم، پس همین برای من در عرصه تئاتر کافی است و باید دنبال کار دیگری بگردم که من را خوشحال کند به همین دلیل منشی صحنه شدم.

اوایل کار تئاتر در سال 79 فیلم اول محمد اربابیان به نام «آن مرد را نکشید» را کار کرد که توقیف شد.

پانته‌آ پناهی فعالیت سینمایی‌اش را در سال 1381 به‌عنوان منشی صحنه آغاز کرد. در بین سال‌های 81 تا 83 در پشت‌صحنه 4-5 فیلم سینمایی حضور داشت و در فیلم‌هایی مثل «آن مرد را نکشید»، «مواجهه»، «بوی بهشت» و «به رنگ ارغوان» خیلی کوتاه در حد یک یا دو پلان بازی کرد.

افتخارات:

● بهترین بازیگر زن در 34 جشنواره جهانی فیلم فجر برای بازی در «نفس» – ۱۳۹۵

● دیپلم افتخار بهترین بازیگر فیلم خانوم در بخش نگاه نو 32 جشنواره فیلم فجر – ۱۳۹۲

فیلم های سینمایی:

● آااادت نمی‌ کنیم (۱۳۹۴)

● آبجی (۱۳۹۴)

● اروند (۱۳۹۴)

● در سکوت (۱۳۹۴)

● لاک قرمز (۱۳۹۴)

● نفس (۱۳۹۴)

● بوفالو (۱۳۹۳)

● من دیگو مارادونا هستم (۱۳۹۳)

● جینگو (۱۳۹۲)

● خانوم (۱۳۹۲)

● مواجهه (۱۳۸۳)

● آن مرد را نکشید (۱۳۸۲) 

سریال:

● شهرزاد (نمایش خانگی – 1394)