هنگامه قاضیانی

هنگامه قاضیانی

تاریخ تولد:

30 اردیبهشت 1349

زاده:

مشهد

زندگینامه:

هنگامه قاضیانی متولد 30 اردیبهشت 1349 در مشهد، بازیگر و خواننده است.
فارغ التحصیل لیسانس رشته جغرافیای انسانی اقتصادی از دانشگاه آزاد و فوق لیسانس فلسفه غرب از دانشگاه سانفرانسیسکو آمریکا می باشد علاوه بر بازیگری، ترجمه کتاب و خوانندگی نیز می کند.


شروع فعالیت هنری
او فعالیت هنری خود را در سن30 سالگی در سال 1379 با فیلم سایه روشن به کارگردانی حسن هدایت شروع کرد، سپس با گروه تئاتری لیو بروی صحنه رفت و توانایی هایش را به اثبات رساند.

 بازیگری چرا از 30 سالگی
 خیلی‌ ها ممکن است بپرسند چرا از 30سالگی بازیگری را شروع کردم.خب من از 22 سالگی و قبل از اینکه برای تحصیل به آمریکا بروم بطور جدی برای بازیگر شدن تصمیم گرفتم اما پدرم و خانواده پدری خیلی دوست داشتند که من این کار را دیرتر شروع کنم.

 دیدگاه خانواده در مورد هنر
 مادربزرگ من در زمان خودش عالم بود و هیچ فضای بسته‌ای نسبت به حضور زن در اجتماع و هنر وجود نداشت. ادبیات، موسیقی و سینما در خانواده پدری و مادری من جاری بود. اما دلیلی که آرزوهای من دیرتر عملی شد به خاطر این بود که آنها این فضا را در من دیرتر می‌ دیدند.


ازدواج و طلاق + تنها پسر
 هنگامه قاضیانی زمانی که بچه 5 ساله (پسری بنام اشکان) داشت از همسرش طلاق گرفته است او در این باره می گوید : من زن 24 ساله ای بودم که بچه 5 ساله داشتم و کلی از آروزهایم خراب شده بود البته این شکست یک فرصت بزرگ برای من به حساب می آید. برایم خیلی سخت بود هم مرد خودم باشم هم زن، شخصیت انسان در این مواقع دچار تکرار می شود و این اتفاق خیلی تلخ و سخت است.

 
بزرگترین آرزو
 کشاورزی را قبلا دوست داشتم و می خواستم در پایان عمر یک مزرعه بزرگ داشته باشم اما الان دوست دارم شرایط به گونه ای پیش برود که بتوانم بدون استرس مدام در سفر باشم.


رابطه با پسر
 رابطه من و پسرم رابطه درستی است. این را به چند دلیل می‌گویم. مهم‌ترین علتش این است که هیچ دروغی بین ما وجود ندارد و همین همه چیز را درست پیش می‌برد. ممکن است بعضی وقت‌ها به خاطر گفتن واقعیت رنج بکشیم اما مهم این است که به هم دروغ نمی‌ گوییم، من بعضی وقت‌ ها مادرش هستم، یک وقت‌ هایی خواهرش می‌ شوم و خیلی وقت‌ ها هم پیش آمده که دوست صمیمی‌ اش بودم. به نظرم اشکان هم دقیقا همین حس را دارد.

 نوشتن وصیت نامه و اهدای اعضا
 من وصیت نامه ام را در سن 28 سالگی نوشتم و دائم تغییرش می دهم نه تغییرات تفکری که تغییرات جزئی که فکر می کنم لازم است، روی آن اعمال می کنم. مثلا من اصلا برای خودم از مراسم خوشم نمی آید. دوست دارم خیلی ساده از جهان بروم و این را مکتوب کردم ولای قرآنم است. فقط یک وارث دارم و فقط می توانم برای او چیزهایی را تغییر دهم. من در سن کم این افکار را داشتم. شاید باورتان نشود اما در سن 29 سالگی اعضایم را هدیه کردم؛ قلبم، کلیه ام، پانکراسم و تمام بدنم را اهدا کردم.


عاشق چین و چروک صورتم هستم
 من عاشق سنم هستم. عاشق خط و خطوطی هستم که روی صورتم می‌ افتد چون این‌ ها به من راهی را نشان می‌ دهد که آمده‌  م و همین به من قدرت می‌ دهد. عکس‌ هایی که در این یکی دو سال دارم را بیشتر از عکس‌ های جوانی‌ ام دوست دارم چون کودک درونم هنوز زنده است.

 ترجمه کتاب
 او در کنار فعالیت هنری خود ترجمه کتاب ” سرزمین مرد سرخپوست قانون مرد سفید پوست ” نوشته ” ویلکومب واشبرن ” را نیز در کارنامه خود دارد.


علاقه به موسیقی و خوانندگی
 در فیلم به همین سادگی آقای رضا میرکریمی محترم که واقعا قدم ایشان با فیلمشان برای زندگی من یک اتفاق بزرگ بود، من «ساری گلین» را خواندم. از وقتی که یادم می‌ آید آواز شنیده‌ ام و موسیقی چیز مهمی در خانواده من بوده، اما تقریبا از سن خیلی‌خیلی کم فهمیدم که موسیقی روح مرا آرام می‌ کند.


رقصیدن و آواز خوانی
 از سن خیلی‌ خیلی‌ خیلی کم. از پنج، شش سالگی با موسیقی مأنوس شدم و شروع به رقصیدن و آوازخواندن کردم، کم‌کم بزرگ‌ تر که شدم و به ١٤، ١٥ سالگی رسیدم، این موضوع به‌ قدری برایم جدی بود که دوست داشتم پدر و مادرم سر کار باشند، خانه‌ مان خالی باشد فقط به دلیل اینکه من بتوانم بخوانم.

 اولین کنسرت
 در دی ماه ۱۳۹۴ در تالار وحدت کنسرت موسیقی بانوان را در مقام خواننده با اجرای قطعاتی بیادماندنی از موسیقی ایران با تنظیم رضا تاجبخش به روی صحنه برد.

 جوایز و افتخارات

  • در جشنواره فیلم فجر کرمان جایزه بهترین بازیگر زن در فیلم بشارت به یک شهروند هزاره سوم
  • در جشنواره فیلم دفاع مقدس جایزه بهترین بازیگر زن در فیلم روزهای زندگی
  • در سی‌امین جشنواره فیلم فجر سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن برای فیلم روزهای زندگی
  • تندیس حافظ بهترین بازیگر زن  در فیلم بیداری رؤیاها
  • بیست و ششمین دوره جشنواره فیلم فجر بهترین بازیگر نقش اول زن در فیلم به همین سادگی
  • جشنوارهٔ دنیای تصویر  در فیلم به همین سادگی
  • جشنواره وارنا جایزه بهترین بازیگر زن در فیلم به همین سادگی


 فیلم های سینمایی
 ● یک قناری یک کلاغ (۱۳۹۵)
● برادرم خسرو (۱۳۹۴)
● پدر آن دیگری (۱۳۹۳)
● دلبری (۱۳۹۳)
● آزادی مشروط (۱۳۹۲)
● ما همه گناهکاریم (۱۳۹۲)
● جینگو (۱۳۹۲)
● ساکن طبقه وسط (۱۳۹۲)
● با دیگران (۱۳۹۲)
● به تهران خوش آمدید (۱۳۹۲)
● بشارت به یک شهروند هزاره سوم (۱۳۹۱)
● زندگی مشترک آقای محمودی و بانو (۱۳۹۱)
● من مادر هستم (۱۳۹۰)
● روزهای زندگی (۱۳۹۰)
● میگرن (۱۳۹۰)
● آینه‌ های روبرو (۱۳۸۹) (با حضور افتخاری)
● برف روی شیروانی داغ (۱۳۸۹) (با حضور افتخاری)
● سعادت‌آباد (۱۳۸۹)
● بیداری رویاها (۱۳۸۸)
● طاووس‌های بی‌پر (۱۳۸۷)
● نیلوفر (۱۳۸۷)
● به همین سادگی (۱۳۸۶)
● اقلیما (۱۳۸۵)
● روایت‌ های ناتمام (۱۳۸۵)
● به آهستگی (۱۳۸۴)
● بازنده (۱۳۸۳)
● سایه‌ روشن (۱۳۸۰)

 سریال ها
 ● سرزمین کهن (۱۳۹۲)
● هویت (تله تئاتر)

خبرهای مرتبط

دیکتاتوری عوامل سینما: زنده‌باد خودمان!

چیزی که در این فیلم بیش از همه به چشم می‌آید، ناسازگاری با فرهنگ ایرانی است. البته زندگی اشرافی در میان نوکیسه‌ها، همیشه وجود داشته است.

«زعفرانیه ۱۴ تیر» در انتظار پروانه نمایش وقتی همه گناهکار هستند

سیدعلی هاشمی کارگردان فیلم «زعفرانیه ۱۴ تیر» درباره ویژگی‌های این اثر سینمایی که در بخش بازار جشنواره جهانی فیلم فجر رونمایی شد صحبت کرد.