همایون ارشادی

همایون ارشادی

تاریخ تولد:

5 فروردین 1326

زاده:

اصفهان

زندگینامه:

همایون ارشادی متولد 5 فروردین 1326 در اصفهان، بازیگر است.

 

فارغ التحصیل لیسانس معماری از دانشگاه ایتالیا می باشد، او تجربه حضور در چندین فیلم معتبر هالیوودی را نیز دارد مدتی در ایتالیا و کانادا زندگی کرده است، ارشادی اعتبار بازیگر ایرانی در سینمای جهان است.

یپلم در ایران زندگی در کانادا

همایون ارشادی در سال 1344 دیپلم می‌گیرد و برای ادامه تحصیل در رشته معماری عازم ایتالیا می شود بعد که به ایران برمی‌ گردد در یک شرکت ساختمانی در اهواز مشغول به کار می‌ شود و یک سال بعد از انقلاب به کانادا می‌ رود و تا سال 1370 آنجا می‌ ماند.

 

ورود به بازیگری در 52 سالگی

از سالها قبل با محمد نيك بين همسر تهمينه ميلاني دوست بودم. هر دوی ما معماری خوانده بوديم و همين موضوع نقاط اشتراك بين ما را بيشتر ميكرد، با وجود اينكه در آن مقطع در ايران زندگی نميكردم اما دوستی ما همچنان پا برجا بود تا اينكه يك روز او به من پيشنهاد داد در فيلم كاكادو تهمينه ميلاني در سال 1378 بازی كنم.

 

از پيشنهاد او حسابي تعجب كردم، اما او من را متقاعد كرد كه در اين نقش بازی كنم حضور در اين فيلم زمينه را برای بازی در ساير آثار سينمايی برايم فراهم كرد.

 

آشنایی با کیارستمی

بعد از اولین تجربه در فیلم کاکادو با عباس کیارستمی آشنا می‌شود که شروع این آشنایی به بازی در یکی از ماندگار‌ترین کارهای ارشادی یعنی طعم گیلاس در سال 1378 منجر می‌ شود.

 

ورود به هالیوود

همایون ارشادی به واسطه‌ حضور در فیلم طعم گیلاس، موفقیت این فیلم در فستیوال‌ های جهانی و جشنواره‌ی کن به عنوان بهترین فیلم،‌ نظر کارگردانان بزرگ سینمای جهان را به خود جلب کرد.

 

وفتی ارشادی بازیگر جهانی شد

ارشادی با بازی در فیلم‌ سینمایی بادبادک باز ساخته‌ سم مندز در سال 2007 آن هم در یکی از نقش‌ های اصلی فیلم، به یک بازیگر جهانی تبدیل شد.

 

آگورا، سی دقیقه پس از نیمه شب،‌ تحت تعقیب‌ت رین مرد و آرمان شهر،‌ مطرح‌ ترین فیلم‌ های اوست که توسط کارگردانان معتبر جهان با بازی وی ساخته شده است.


از سینما تلویزیون تا تئاتر

وقتی در تئاتر روی صحنه می‌ روی برای بازی کردن نقش، از سر تا نوک انگشت‌ های پا در حال بازی کردن است در آنجا جلوی تماشاچی هستی و جای برگشت نداری، خیلی باید حواست جمع باشد که اشتباه نکنی، فن بیان می‌خواهد و بلد بودن حرکات بدن.

تئاتر خیلی چیزها دارد که در سینما و تلویزیون وجود ندارد، بخصوص در تلویزیون. کادر تلویزیون خیلی کوچک‌تر از کادر سینمایی است و همه اینها باعث تفاوت مي‌شود.

 

ازدواج و خانواده

همایون ارشادی سالهاست ازدواج کرده و یک دختر و و یک پسر دارد.

 

شغل دوم

من تا دو سه سالیش یک شغل دیگر هم داشتم.یک گالری مبلمان با خواهرم که مبلمان قدیمی را می گرفتیم و بازسازی می کردیم و مبلمان جدید می ساختیم اما از وقتی که کارم زیاد شد، دیگر آن کار را رها کردم و دیگر فقط در سینما مشغول هستم.