ناصر ملک مطیعی

ناصر ملک مطیعی

تاریخ تولد:

22 فروردین 1309

زاده:

تهران

زندگینامه:

ناصر ملک‌ مطیعی متولد 22 فروردین 1309 در تهران، بازیگر است.
دیپلمه ی رشته تربیت بدنی دانشسرای عالی تهران است، معلم بود و سپس به تئاتر و دوبله و محبوب ترین بازیگر ایران تبدیل شد و بعد از انقلاب فقط شیرینی فروش بود.

سینما داری پدر
 پدر من در سال 1311 در خیابان سیروس سینما شرق را تاسیس کرده بود که مرکز شهر بود. البته بعد از چند ماه متضرر شدن، سینما را تعطیل کرد پدرم کارمند وزارت پست و تلگراف بود. به هر حال این عشق به سینما در من غریبه نبود.


نمایشنامه نویسی زمان معلمی
زمانی که معلم بودم و انجمن سینمای نمایش را اداره می کردم. اون زمان خودم دست به قلم می شدم و در مدرسه نمایش می نوشتم و آخر هفته ها از پدر و مادر ها دعوت می کردیم بیایند و بازی بچه هایشان را ببیند. بعد از ان بود که فیلم به ایران آمد.

تشویق ژاله علو
 کم کمک فعالیتم در تئاتر و نوشتن زیاد شد، خانوم ژاله علو که در رادیو بودند به من میگفتند شبیه ترون پاول هستند، کم کم این علایقه در من زیاد شد و به این سمت آمدم.

چطور بازیگر شدم
 بعد از فارغ‌ التحصیلی دوست داشتم وارد عرصه سینما شوم زمینه ورزشی و سلامت بدنی هم که داشتم، فیزیک بدنی‌ ام را برای سینما آماده کرد. اولین فیلمم را در سال 1327 بازی کردم.


من فردین را وارد سینما کردم
 من خودم فردین را وارد سینما کردم، مرحوم تختی، ‌فردین را به من معرفی کرد و از من خواست او را به سینما معرفی کنم. هیچ‌گاه به این قضیه فکر نکردم که او از من جلو بزند. همیشه خم شدم تا دیگران از من بالا بروند هیچ‌ وقت حسادت نکردم و از کسی دلخور نشدم. چون به خودم معتقد بودم.

بعد از انقلاب 57
 بعد از انقلاب برای من مشکل خاصی پیش نیامد مسئله دادگاه انقلاب بود که همه دوستان احضار شدند، طبیعی بود مسئولان باید با ما آشنا می شدند. یک تعهدی هم از ما گرفتند که کاری برخلاف نظر آنها انجام ندهیم من همانجا گفتم که خسته شده ام و اصلا دیگر نمی خواهم کار کنم.


مهاجرت و بازگشت
 من بعد از انقلاب به خارج از کشور رفتم و آنجا در یک فروشگاهی کار می‌ کردم بعد از 5 – 6 ماه گفتم من که دارم در اینجا کار می‌ کنم چرا به مملکت خودم نروم و همانجا کار نکنم ؟ می‌ خواستم از خودم کار بکشم برای همین بلند شدم به ایران آمدم.

تاسیس شیرینی فروشی
 خانه بزرگی در ونک داشتم که گوشه حیاطمان اتاق‌ های کوچکی داشت به توصیه رفقا و خانمم که خدا رحمتش کند این اتاق‌ ها را کمی‌ بزرگتر کردیم و یک شیرینی‌ فروشی درست کردم.

لذت سفر
 تا خسته می‌شوم، سوار ماشین می‌ شوم و به چالوس می‌ روم من خیلی به سفر كردن علاقه دارم من 15 بار مسیر اروپا به ایران را با اتومبیل آمدم. راستش به علت كمردرد و پادرد نمی‌ توانم زیاد راه بروم؛ اما با همین وضعیت هنوز هم تا چند وقت پیش پشت ماشین می‌ نشستم كلا از سفر و جاده لذت می‌ برم.


عشق بخدا و امام رضا (ع)
 زیارتگاه‌ ها خیلی تاثیر داره، مثلا امام رضا (ع ) همه به ایشان علاقه دارن یا افرادی كه رفتن كربلا با امام حسین (ع) بیشتر انس دارن، ولی ارتباط تنگاتنگی با خدا دارم. البته همه امامان عزیز را دوست دارم و خیلی  وابسته بهشون هستم اما بیشتر با امام رضا (ع) دردودل می‌ كنم و خواسته هامو بهشون می‌ گم.

عادت به مطالعه
 مطالعه، مونس من در تمام سال‌های زندگی‌ ام بوده است. در كتابخانه‌ ام حدود 3000 جلد كتاب دارم نه اینكه دكور باشند بلكه همه آنها را خوانده‌ ام و بعضی‌ ها را هم چند بار مطالعه کرده‌ ام از كلاس پنجم دبستان این عادت را دارم.

بازگشت به سینما بعد از 35 سال
 ملک‌ مطیعی پس از ۳۵ سال دوری از سینمای ایران، بالاخره در فیلم نقش نگار ساخته علی عطشانی در سال 1392 بازی کرد.


علاقه به ورزش
 طبعا فوتبال ورزش محبوب همه دنیاست. ما ایرانی ها به کشتی هم به طور ذاتی علاقه داریم و اگر از این دو رشته فاکتور بگیری من به کوهنوردی، باستانی و والیبال هم علاقه داشتم ولی کوه چیز دیگری است.

پنج فیلم بیاد ماندنی
 ● فیلم قیصر (کارگردان : مسعود کیمیایی) در نقش فرمون – 1348
● فیلم طوقی (کارگردان : علی حاتمی در نقش آسید مصطفی – 1349
● فیلم پهلوان مفرد (کارگردان : امان منطقی) در نقش مرشد – 1350
● فیلم قلندر (کارگردان : علی حاتمی) در نقش قلندر – 1351
● سریال سلطان صاحب قران (کارگردان : علی حاتمی) در نقش امیرکبیر – 1354

جوایز :
 برنده جایزه مجسمه سپاس بهترین بازیگر نقش اول مرد در چهارمین دوره در سال ۱۳۵۰ برای بازی در فیلم سه قاپ و برنده جایزه مجسمه سپاس بهترین بازیگر نقش اول مرد در سومین دوره در سال ۱۳۴۹ برای بازی در فیلم رقاصه شهر می باشد.


کشتی یا بازیگری
 من کشتی را خیلی دوست داشتم ولی بعد از اینکه در 21 سالگی با فیلم ولگرد در سینما مشهور شدم، به خاطر الزامات این رشته و به اجبار کشتی گرفتن را کنار گذاشتم. دلیلش هم این بود که مبادا گوش یا بینی ام بشکند و شانس ادامه بازیگری را از دست بدهم.

ازدواج و همسرش
 ناصر ملک مطیعی سال ها پیش با زنی بنام مهین ازدواج کرد که از وی صاحب یک دختر بنام شیرین و یک پسر بنام امیرعلی می باشد، همسرش مدت ها پیش مرحوم شده است. ملک مطیعی بعد از مرگ همسرش دیگر ازدواج نکرده است.


حضور در دورهمی
 ناصر ملک‌ مطیعی که بعد از انقلاب 57 دیگر در تلویزیون و برنامه زنده حضور نداشت، در فصل جدید دورهمی مهمان این برنامه بود ولی به دلیل عدم صلاحدید مسئولان این برنامه پخش نشد. او یکبار دیگر به برنامه من و شما آرش ظلی پور هم دعوت شده بود اما آن برنامه هم اجازه پخش نگرفت.

درگذشت
 ناصر ملک مطیعی در اخرین دقایق 4 خرداد 97 به دلیل عود بیماری و نارسایی کلیه برای همیشه چشمان خود را فروبست و جامعه هنری را داغدار کرد.