مهدی فخیم زاده

مهدی فخیم زاده

تاریخ تولد:

20 تیر 1321

زاده:

تهران

زندگینامه:

مهدی فخیم زاده متولد 20 تیر 1321 در تهران بازیگر، کارگردان، فیلمنامه نویس، تهیه کننده و طراح لباس و صحنه است.

فارغ التحصیل هنرهای دراماتیک دانشگاه تهران و دانشجوی انصرافی ادبیات فرانسه است، بجز بازیگری یک کارگردان صاحب سبک، فیلمنامه نویس و تهیه کننده است.

خانواده

پدرش تحصیلات چندانی نداشت اما مادرش به قران و زبان فرانسه آشنا بود و نقش اصلی در ترتبی او داشت، سه خواهر و دو برادر هستند.

انصراف از پزشکی

مادرم دوست داشت پزشک شوم، به همین دلیل دو سال درس پزشکی خواندم اما این رشته را دوست نداشتم و رها کردم، مادرم همیشه شاکی بود چرا من پزشک نشدم.

از تئاتر تا سینما

بعد از انصراف از پزشکی و ورود به دانشکده هنرهای دراماتیک تئاتر را از دانشگاه شروع کردم و آنجا با رضا میرلوحی کارگردان آشنا شدم.

آن زمان سال 1348 میرلوحی می خواست فیلم تپلی را بسازد، از من هم خواست بازی کنم اولش گفتم نه. من تئاتری ام و می خواهم تئاتر کار کنم ولی بعد رفتم و بازی کرد.

قبل و بعد از انقلاب

فخیمی زاده در بیش از 20 فیلم از سال 1348 تا 1357 قبل از انقلاب بازی کرد سپس فعالیت خود بعد از انقلاب را در سال 1360 با فیلم میراث من جنون دوباره پی گرفت.

تلویزیون و شهرت

با مستند تاریخ قشم در سال 1364 وارد قاب تلویزیون شد.

در سال 79 وقتی 58 ساله بود سریال فاخر ولایت عشق (امام رضا) را ساخت و در سال 81 با کاگردانی و بازیگری سریال خواب و بیدار در نقش اصغر کپک به شهرت عجیبی رسید.

ازدواج و دخترش

مدت ها شایعه بود با گوهر خیراندیش ازدواج کرده است.

اما در جشنواره فجر 95 برای اولین بار با همسرش حاضر شد، می گوید تنها یک دختر دار که او هم هیچ علاقه ای به حرفه و شهرت پدرش ندارد.

رزمی کار

علاقه مهدی فخیم زاده به فیلم های پلیسی و اکشن حاکی از روحیه رزمی کارانه وی هست او جز خانواده بزرگ کاراته کار ایران با دان 5 می باشد. او به جکی چان ایران مشهور است.

گیتار و موسیقی

من یک گیتار دار اما باور کنید در هیچ کلاسی شرکت نکردم ولی می توانم سه آهنگ را با گیتارم بنوازم، زمانی که بیکار باشم کمی گیتار می زنم. موزیک زیادش گوش نمی دهم ولی آهنگ های سنتی را دوست دارم.

بوکس و بدنسازی

به بوکس هم علاقه دارم و همیشه مسابقات بوکس را دنبال می کنم، در کنار کاراته و بوکس، بدنسازی را هم انجام می دهم و سعی می کنم بدن ورزشی داشته باشم.

سانحه رانندگی

فخیم زاده 6 تیر 97 در مسیر صحنه فیلم جدیدش بنام مشت اول به شدت تصادف کرد و از ناحیه سر، لگن و نخاع آسیب دید.

جوایز و افتخارات

دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه برای فیلم شتاب‌زده، دهمین جشنواره فیلم فجر، ۱۳۷۰

تقدیر برای نوشتن فیلمنامه برای فیلم همسر، دوازدهمین جشنواره فیلم فجر، ۱۳۷۲

تقدیر به عنوان بهترین بازیگر نقش مکمل مرد، برای بازی در فیلم تاواریش، دوازدهمین جشنواره فیلم فجر، ۱۳۷۲

انتخاب فیلم همسر – ۱۳۷۲ به عنوان چهارمین فیلم سال در نهمین دوره منتخب نویسندگان و منتقدان در سال ۱۳۷۳

خبرهای مرتبط

مهدی فخیم زاده از وضعیت کمدی های امروز انتقاد کرد

مهدی فخیم زاده گفت: فیلمها مدام در حال لودگی، استفاده از الفاظ زشت و شوخی های جنسی و شلنگ تخته انداختن های بی هدف هستند.