ملکه رنجبر

ملکه رنجبر

تاریخ تولد:

10 شهریور 1317

زاده:

رشت

زندگینامه:

ملکه رنجبر متولد 10 شهریور 1317 در رشت، بازیگر سینما است. تحصیلات وی تا مقطع سوم دبیرستان است، بازیگری رو قبل از انقلاب شروع کرد و شاس حضور در بعد از انقلاب رو هم داشت، حالا مریض است، زنی که روزی به اولین کوزت ایران مشهور بود.

پدر اولین پایه گذار تئاتر در ایران
پدرم عبادالله رنجبر از اولین بنیانگذاران تئاتر است که 120 سال قبل از قفقاز به ایران مهاجرت کرد  در شهر رشت ساکن شد  او در این مسیر خانواده‌اش را هم با خود همراه کرد.
من هم همراه چهار خواهرم از همان روزهای اول در مسیر تئاتر بودم و روی صحنه و در طول نمایش‌ها بزرگ شدم. البته آنها در تئاتر ماندند و فقط من به سینما راه پیدا کردم. در این راه فدا شدیم. جانمان را برای تئاتر گذاشتیم.

شروع فعالیت + شهرداری
بازیگری رو نزد پدرش یاد گرفت و از شش سالگی با ایفای نقش کوزت در تئاتر بینوایان کارش رو آغاز کرد، در سال 1327 به تهران برای نمایش های تئاتری مهاجرت کرد او از اولین افرادی بود که در افتتاح تلویزیونی ملی حضور داشت و از گروه برنامه سازان ان بود سپس در سال 1335 در رادیو هم شروع بکار کرد.
او مدتی نیز از کارمندان شهرداری بود.

ازدواج
ملکه رنجبر در سال 1345 وقتی 28 سال داشت ازدواج کرد.

نحوی آشنایی
او از خانواده محترم و معتقدی از شیراز بود. ما برای یک اجرا به شیراز رفتیم و آنجا اجرا داشتیم و قسمت شد که آن جوان که یکی از تماشاگران بود به دنبال من به تهران آمد و با هم ازدواج کردیم.
او فقط دارای یک پسر و یک نوه بنام لیلی دارد که در انگلستان سکونت می کند.

زیر آسمان شهر
ملکه رنجبر با نقش مهتاج فرامرزی زن کیومرث ملک مطیعی در سریال زیر آسمان شهر بکارگردانی مهران غفوریان کار موفق را انجام داد که مدت ها او را با همین نام میشناختند.

بیماری و آرزوی مرگ
او به بیماری فشار خون و قند مبتلاست و مدتی نیز افسردگی گرفته بود، خرداد 95 در مصاحبه گفت : از بس دارو خورده ام خسته شده ام و نمی دانم چرا نمیمیرم؟ من منتظر مرگ هستم و میدانم دیگر خوب نمی شوم.

کاش وارد سینما نمی شدم
اگر به گذشته بازگردم دیگر وارد دنیای سینما نمی‌ شوم.
چنین چیزی محال است اما با ذهنیت امروزم می‌ دانم که ورود به این شغل برایم سختی‌ های فراوانی خواهد داشت؛ به‌ خصوص در زمان ما ورود به این حرفه واقعا دشوار بود اگر واقعا می‌ توانستم به جوانی بازگردم، می‌نشستم در خانه و فکر کار کردن را هم نمی‌ کردم.
مدتی رو ساکن انگلیس بود اما می گوید به عشق ایران برگشتم.

نمی خواهم غریبانه بمیرم
خدا را شکر می کنم که مردم همه به من لطف دارند.
اما معرفت نعمت خداست اگر الان یک تلفن بکنند و حالم را بپرسند چه اتفای می افتد پسرم به من می‌گوید که مادر اینقدر گله نکن اما باید گله کنم تا حداقل فردا غریبانه نمیرم.

بیماری
فریبرز ایروانی، پسر وی، در اسفند ۱۳۹۵ اظهار داشت خانوم رنجبر به دلیل کهولت سن، به افسردگی و بیماری پارکینسون مبتلا شده‌ است و در حال حاضر به دلیل وخامت حال در بیمارستان بستری است.

بازيگر  :

۱ -  گناهكاران (۱۳۹۰)
۲ -  آژانس ازدواج (۱۳۸۹)
۳ -  ازدواج در وقت اضافه (۱۳۸۸)
۴ -  سلام بر عشق (۱۳۸۸)
۵ -  نيش زنبور (۱۳۸۸)
۶ -  از ما بهتران (۱۳۸۷)
۷ -  منفي هجده (۱۳۸۶)
۸ -  سوغات فرنگ (۱۳۸۵)
۹ -  چپ دست (۱۳۸۴)
۱۰ -  كوچولوي خوش شانس (۱۳۸۳)
۱۱ -  نان و عشق و موتور 1000 (۱۳۸۰)
۱۲ -  مرد باراني (۱۳۷۸)
۱۳ -  اعتراف (۱۳۷۵)
۱۴ -  باني چاو (۱۳۷۴)
۱۵ -  شعله هاي خشم (۱۳۷۱)
۱۶ -  شعله هاي خشم (۱۳۴۷)
۱۷ -  اعتراف (۱۳۴۵)
۱۸ -  كابوس (۱۳۴۵)
۱۹ -  گناه من چيست (۱۳۴۳)
۲۰ -  خشم و فرياد (۱۳۴۲)
۲۱ -  نصيب و قسمت (۱۳۴۱)
۲۲ -  فردا روشن است (۱۳۳۹)
۲۳ -  ماجراي عجيب (۱۳۳۵)
۲۴ -  تقدير چنين بود (۱۳۳۳)
۲۵ -  شب هاي معبد (۱۳۳۳)
۲۶ -  محكوم بي گناه (۱۳۳۲)
۲۷ -  عمر دوباره (۱۳۳۱)