مسعود ده نمکی

مسعود ده نمکی

تاریخ تولد:

1 اردیبهشت 1348

زاده:

اهر

زندگینامه:

مسعود ده نمکی متولد 1 اردیبهشت 1348 در اهر، کارگردان است.

فارغ التحصیل لیسانس رشته علوم سیاسی از دانشگاه آزاد است، در جنگ بود، سپس در گروه انصار حزب الله حضور داشت و حالا در سینما کارگردانی می کند.

خانواده

متولد شهرستان اهر در آذربایجان شرقی است. پدرش اصالتا اهل روستای دهنمک استان مرکزی و مادرش اهری بود، مسعود ده نمکی تا 10 سالگی در اهر بود سپس با خانواده به تهران مهاجرت کردند.

از جنگ تا کار

در سال 1364 وقتی 16 ساله بود به جبهه رفت و تا 19 سالگی در جنگ حضور داشت، سپس در واحد گزینش آزادگان شروع به کار کرد.

ازدواج

مسعود ده نمکی دیر ازدواج کرده است، او دو دختر بنام فاطمه 15 ساله و حنانه 1 ساله است.

ورود به عرصه سینما

بعد از زوال اصلاحات در سال 82 ابتدا مستند فقر و فحشا و سپس سال 84 مستند کدام استقلال کدام پیروزی را ساخت که هر دو بخصوص فقر و فحشا بسیار مورد نقد قرار گرفت.

شهرت با اخراجی ها

در سال 1386 با روی کار آمدن احمدی نژاد اولین فیلم بلند خود بنام اخراجی ها را ساخت این فیلم نزدیک 2.5 میلیارد فروش داشت، سپس سال 87 اخراجی های 2 به فروش 8.5 میلیارد تومان رسید. در سال 1390 با اخرجی ها سه 6 میلیارد در سینما فروش داشت.

سریال سازی

ده نمکی تجربه دو سریال نیز دارد، او در سال 88 سریال دارا و ندار را ساخت و سال 93 سریال معراجی ها از او روی آنتن برد.

فرهنگنامه 80 جلدی

در طول 20 سال از عمرش یک مجموعه 80 جلدی بنام فرهنگنامه اسارات و آزادگان را آماده کرد، او از کار در واحد گزینش آزادگان شروع به مستند سازی این مجموعه کرده بود.

خبرهای مرتبط

۷ فیلم اکران نوروز مشخص شدند

سینماپرس: در جلسه امروز شورای صنفی نمایش ۷ فیلم اکران نوروز سال ۱۳۹۸ اعلام شد. در حالی که معاون نظارت و ارزشیابی سینما از اولویت فیلم های حاضر در جشنواره فیلم فجر برای اکران نوروزی خبر داده بود، حضور پررنگ فیلم هایی که در جشنواره حضور نداشتند در بین اسامی اکران‌های نوروزی، به وضوح ناکارآمدی برخی مدیران سینمایی را هویدا می کند!