محرم زینال زاده

محرم زینال زاده

تاریخ تولد:

1 فروردین 1330

زاده:

خوی

زندگینامه:

محرم زینال‌زاده (زادهٔ ۱۳۳۰ در خوی) کارشناس تئاتر، بازیگر و کارگردان است.

زینال‌زاده در سال ۱۳۳۰ در خوی زاده شد و در انستیتوی هنر تهران تحصیل کرد. سپس از سال ۱۳۵۶ تا ۱۳۶۰ در اداره آموزش و پرورش به سمت دبیری هنر و در اداره فرهنگ شهرستان خوی با سمت کارشناس تئاتر به کار پرداخت و به مدت چهار سال بیش از ده نمایش را بازی و کارگردانی کرد و به تهران مهاجرت نمود و سال‌ها به تدریس در مدارس منطقه ۱۶ تهران مشغول شد و سال‌ها در معاونت پرورشی وزارت آموزش و پرورش به عنوان کارشناس مسئول هنرهای نمایشی طرح برنامه سراسری دانش آموزی کشوری را ارائه و اجرا می‌کرد.

و فعالیت سینمایی را در سال ۱۳۶۴ با ورود به حوزه هنری بازیگری در فیلم زنگها به کارگردانی محمدرضا هنرمند آغاز کرد. بازیگری فیلم بای سیکل ران به کارگردانی محسن مخملباف (۱۳۶۷) نیز از کارهای اولیه مهم او محسوب می‌شود. زینال‌زاده پس از آن به بازیگری، دستیاری کارگردان، کارگردانی و فعالیت‌های دیگر سینمایی پرداخته‌است. فیلم‌های آی پارا (۱۳۷۷)، حسرت دیدار (۱۳۷۳)، ساز ستاره (۱۳۷۳)، مرد ناتمام (۱۳۷۱) به کارگردانی او هستند. که فیلم ساز و ستاره در سیزدهمین جشنواره فیلم فجر (۱۳۷۳) نامزد سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی شد.

در سال ۹۴ با مونتاژ مجدد فیلم "Mavi Ring" محصول مشترک FerFilm ترکیه و آلمان موفق شد در جشنواره بین‌المللی آلتین پرتغال آنتالیا جایزه ویژه هیئت داوران کسب کند، همزمان فیلمی به نام "فردا روز دیگریست" یا "YARININ ADI BASKA" محصول مشترک ایران و ترکیه را ساخت و در جشنواره مونت کارلو فرانسه حضور یافت.

هم‌اکنون تله فیلم مستقل «ایلیات» از ایشان در حال تدوین نهایی می‌باشد.

خبرهای مرتبط

فروش نا امید کننده فیلم “جن زیبا”

این فروش در حالی رخ می‌دهد که حضور نورگل یشیلچای بازیگر سریال‌های ترکیه‌ای در این فیلم هم نتوانست به داد گیشه جن زیبا برسد و این فیلم هم اکنون با فروش فوق در قعر جدول فروش سینمای ایران در سال جاری قرار دارد.