لوون هفتوان

لوون هفتوان

تاریخ تولد:

6 فروردین 1345

زاده:

تهران

زندگینامه:

لوون هفتوان متولد 6 فروردین 1345 در تهران، بازیگر است.
فارغ التحصیل لیسانس رشته هنرهای نمایشی از دانشگاه تهران در سال 1363 و فوق لیسانس کارگردانی از دانشگاه روسیه است، بجز بازیگر کارگردان تئاتر می باشد.
نام اصلی اش نام اصلی لوون خانکلدیان هفتوان خانکلدیان است.


ارمنی تبار
متولد محله حشمتیه در خانواده ارمنی است، دوران ابتدایی و راهنمایی را در مدرسه ساهاکیان و متوسطه را در دبیرستان فیروز بهرام گذراند.

شروع فعالیت
او در انجمن‌های ارمنی تهران بارها روی صحنه رفته بود و به عنوان پایان‌ نامه دوره لیسانس نمایشنامه‌ای به نام اسب اثر محمد چرمشیر را بر صحنه برده و خود در آن بازی کرده بود.


گم کردن پاسپورت
وقتی در سال ۱۹۹۱ برای شرکت در یک جشنواره تآتر در ارمنستان به سر می‌ برد پاسپورتش را گم کرد و نتوانست به ایران برگردد.
این اتفاق مقدمه‌ ای شد برای یک رشته رویدادهای پی در پی که به زندگی و تحصیل او در مسکو، اوکراین، دانمارک و سرانجام شهر تورنتوی کانادا انجامید.

20 سال در خارج
تبعید نیمه‌ خودخواسته‌ ای که نزدیک بیست سال طول کشید.
لِوُن در کانادا سال 1374 چندین نمایش نامه کلاسیک با بازیگران انگلیسی‌ زبان را به عنوان کارگردان بر صحنه برده و خلاصه در سال‌های تبعید بیکار ننشسته و از محیط تآتر دور نبوده است.


بازگشت به ایران
او در چارچوب همکاری‌ هایش با جشنواره تئاتر فجر سال 1389 به ایران آمد و در همین زمان پیشنهاد بازی در فیلم لرزاننده چربی سال 1391 و سپس پرویز را دریافت کرد.

بازی در دراکولا
لوون هفتوان هر چند چهار سال پیش با هنرنمایی در فیلم پرویز و فیلم لرزاننده چربی برای اهالی رسانه، منتقدان و مخاطبان جدی تر سینما بدل به نامی آشنا شد، اما امسال با فیلم دراکولا رضا عطاران نزد سال 1394 تماشاگران عام نیز معروف شد.


ازدواج
در مورد زندگی شخصی و ازدواج وی هنوز اطلاعاتی در دست نیست.

سکته و درگذشت
لوون هفتوان که این روزهای سر ضبط سریال عروس تاریکی بود بدلیل سکته در بیمارستان مدرس بستری شد اما ساعت 11 روز 19 اسفند 96 بدلیل سکته دوم و جواب ندادن احیا و تلاش پزشکان برای بازگشت متاسفانه دار فانی را وداع گفت.


خبرهای مرتبط

زمان اکران «کار کثیف» مشخص شد نمایش در گروه فرهنگ

فیلم سینمایی «کار کثیف» ساخته خسرو معصومی پس از پایان اکران فیلم سینمایی «دختر شیطان» در گروه فرهنگ به نمایش در می‌آید.