قربان نجفی

قربان نجفی

تاریخ تولد:

1 فروردین 1347

زاده:

شیراز

زندگینامه:

قربان نجفی متولد 1 فروردین 1347 در شیراز، بازیگر است.
فارغ التحصیل لیسانس رشته تئاتر از دانشکده سینما و تئاتر دانشگاه هنر می باشد، قربان نجفی در عشایر قشقایی به دنیا آمده است، او از رادیو شروع کرد و در تلویزیون و سینما هم بازی کرده است.

علاقه از 5 سالگی

از 5 سالگی تصمیم گرفت بازیگر شود، دلیلش هم وجود رادیو بود.
البته رادیویی که پدرش مدام به آن گوش می‌ داد چون صدای رادیو تنها راه ارتباطی‌ اش با دنیای شهرنشینی بود قربان نجفی در عشایر قشقایی به دنیا آمد و دوران آموزش ابتدایی‌ اش را در همان چادر های عشایری گذراند.

شروع با رادیو

من بازیگری را از تئاتر، در همان چادرهای سفید عشایری آغاز کردم و بعد هم وارد دانشکده سینما، تئاتر شدم، اما قبل از کار تصویر با دنیای پررمز و راز رادیو آشنا شدم و از سال 1373 کارم را در رادیو شروع کردم.

فارغ از رویاها

وقتی اولین بار وارد سازمان شدم، احساس کردم به جایی رسیده‌ام که ایده‌ آل من است.
همان طور که وقتی وارد دانشکده شده بودم، فکر می‌کردم مدینه فاضله‌ام است، اما در همان روزهای اول شرایط طوری شد که تصمیم گرفتم فقط کار ‌کنم که غذایی برای خوردن، جایی برای خوابیدن و تئاتری برای کار کردن داشته باشم.

بازی فقط در ایران

حتی اگر به هالیوود بروم و در آنجا نقش خوبی را هم بگیرم به هیچ عنوان مرا اغنا نمی‌کند. من دوست دارم برای جامعه خودم کار کنم و مورد تشویق مردم ایران قرار بگیرم. به همین علت هیچگاه نتوانستم خود را برای خروج از ایران راضی کنم.
 
از سینما
 
بازی در سينما را از سال 1375 با فیلم سايه به سايه به کارگردانی علي ژكان آغاز كرد.


انتقاد به تلویزیون

تلویزیون در سیطره اشخاصی است که آنها را نمی شناسم اما امیدوارم روزی برسد که تلویزیون استحقاق آن را داشته باشد که رسانه ملی نام بگیرد.

نقش های کوچک را نمی پذیرم
 
ترجیح می دهم در نقش هایی ظاهر شوم که حضورشان تأثیر گذار باشد و توسط مخاطب دیده شود مگر اینکه استثنائی وجود داشته باشد یا بیکاری اذیتم کند و گرنه در حالت معمول حضور در نقش های کوچک را نمی پذیرم.

ازدواج

قربان نجفی متاهل می باشد و یک پسر بنام مانی دارد.

ورود به عرصه خوانندگی

هم اکنون به دلیل فرصت بیشتری که در اختیار دارم،‌ فعالیت های پراکنده ام در حوزه موسیقی را به شکل جدی تری دنبال می کنم و با توجه به مجموعه هایی که پیش تر، از جانب بنده منتشر شده، در تلاش هستم تا آلبوم موسیقی ام را به شکل مستقل منتشر کنم.

نقش هایی که دوست داشتم

البته این شعار نیست که می‌ گویم همه نقش‌ هایی را که بازی کرده‌ ام را دوست دارم به جز تعدادی را که براساس مصلحتی انجام دادم ای کاش شرایطی ایجاد شود تا مجبور نشویم کاری انجام دهیم که بعد پشیمان شویم خوشبختانه تعداد کارهایی که انجام دادم و از آن راضی نبودم خیلی اندک هستند.
یکی از نقش‌ هایم که خیلی از آن لذت بردم در سریال پدر خاک بود که نقش مردی را داشتم که زنش را خیلی دوست داشت و از دوست داشتن زیاد او را به قتل رساند و در تمام روزهایی که در زندان بود، در انتظار ملاقات او به سر می‌ برد و نقش‌ هایم در فیلم آخر بازی، پیدا و پنهان و مواجه هم فکر می‌کنم ایده‌آل بودند.

برخی از فیلم و سریال
 

● سریال نفس – 1396
● سریال یادآوری – 1392
● او خوب سنگ می‌ زند – ۱۳۹۱
● پیدا و پنهان – 1391
● خاکستر و برف – ۱۳۹۱
● آقای مدیر – ۱۳۹۰
● پذیرایی ساده – ۱۳۹۰
● زیباتر از زندگی – ۱۳۹۰
● آسمان محبوب – ۱۳۸۸
● طهران تهران – ۱۳۸۷
● سریال شب می‌ گذرد – 1387
● موج سوم – ۱۳۸۷
● آن مرد آمد – ۱۳۸۶
● آخرین ملکه زمین – ۱۳۸۵
● پیک نیک در میدان جنگ – ۱۳۸۳
● من بن لادن نیستم – ۱۳۸۳
● مواجهه – ۱۳۸۳
● مزرعه پدری – ۱۳۸۲
● سریال بیابان عشق – ۱۳۸۰
● سریال پدر خاک – 1379 – 1380
● آخر بازی – ۱۳۷۹
● رویای سبز – ۱۳۷۸
● سریال عید آن سال‌ ها – 1377
● فصل پنجم – ۱۳۷۵
● نوعی دیگر – 1375
● سایه به سایه – ۱۳۷۴
● فرار مرگبار – ۱۳۷۴
و …