فرید سجادی حسینی

فرید سجادی حسینی

تاریخ تولد:

1 فروردین 1328

زاده:

اهواز

زندگینامه:

فرید سجادی حسینی متولد فروردین 1328 در اهواز، بازیگر، کارگردان و تهیه کننده سینما و تلویزیون است. 

شروع با تئاتر

 نام اصلی اش حسن سجادی حسینی می باشد. فعالیت خود را از سال 1340 در 12 سالگی با تئاتر مدرسه شروع کرد سپس از سال 1342 در اجراهای باشگاه هنری شرکت نفت حضور داشت و با قبولی در دانشگاه به تهران مهاجرت کرد. آنجا زیر نظر مهین اسکویی دوره های بازیگری را گذراند.

در گروه تئاتری اسکویی

در سال 47 – 1346 در گروه تئاتر زمان مهین اسکویی با نمایش در اعماق ماکسی گروکی اولین تجربه حرفه ای خود را بدست آورد و همزمان بازیگری دستیار کارگردان نیز بود.

رفت و برگشت به اهواز

با پیروزی انقلاب اسلامی دوباره از تهران به اهواز بازگشت و چندین نمایش را روی صحنه برود و در اواسط دهه شصت مجدد به تهران بازگشت .

او بعنوان برنامه ریز در کارهای مشهوری چون سریال امام علی 1370، مسافر ری 1375، روزگار فریب 1386 حضور داشت سپس کارگردانی فیلم خط آتش 1373 و سریال بانو 1388 مهرآباد سال 91 برعهده داشت.

شهرت با فرهادی

آقای  حسینی فعالیت خود در سینما را با فیلم مدرسه پیرمردها در سال 1370 شروع کرد اما بازی او در فیلم فروشنده اصغر فرهادی در سال 94 وی را بعد از سالها فعالیت به شهرت و دیده شدن رساند.

ماجرای اسم نقش در فروشنده

 در فروشنده نقشی که بازی (مرد متجاوز به ترانه علیدوستی در فیلم) کردم، یک اسم ایرانی و ریشه مذهبی داشت اما برای اینکه شبهه ای پیش نیاید شخصیت بدون اسم جلوی دوربین رفت.

بعد از بازی در این فیلم تعدادی زیادی نقش پیشنهاد داشتم اما سن و سالم به من اجازه نمی دهد که بخواهم زیاد پر کار باشم و هر نقشی را قبول کنم.

ازدواج + فرزندان

فرید سجادی حسینی قبل از انقلاب ازدواج کرده که ثمره آن 4 فرزند پسر بنام های آرش ،احسان، روزبه و ناصر سجادی حسینی می باشد.