فاطمه معتمدآریا

فاطمه معتمدآریا

تاریخ تولد:

7 آبان 1340

زاده:

تهران

زندگینامه:

فاطمه معتمدآریا متولد 7 آبان 1340 در تهران، بازیگر است.
فارغ التحصیل دانش سرای هنری تهران قبل از انقلاب می باشد از کانون پرورشی شروع کرد و حالا بازیگر صاحب نامی در عرصه بین المللی می باشد.

خانواده هنرمند
  فاطمه معتمدآریا نام واقعی اش در شناسنامه سیمین است. می گوید علاقه پدر و مادرم و کل خانواده به هنر خیلی عمیق و ریشه ای بود به همین خاطر این علاقه هم از اول با من بود و طبیعی است در چنین خانواده ای مورد تشویق و حمایت قرار بگیرم.

 
پدر آتش نشان
 پدرم فرمانده ایستگاه آتشنشانی محله دزاشیب شمیران بود، او یک فرمانده درجه 1 و یک مرد منظم و قدرتمند و در عین حال بسیار مهربان و عاطفی بود.


شروع از کانون پرورشی
 در سال 1353 وقتی 13 ساله بود وارد کانون پرورشی فکری کودک و نوجوان شد و در سال 1355 به دانشسرای هنر رفت و فعالیت بازیگری خود را همان سال با تئاتر دانشکده هنری های زیبا شروع کرد.


از عروسک گردانی تا بازیگری
 فعالیت جدی او با عروسک گردانی از مجموعه مدرسه موش ها در سال 1360 شروع شد و در سال 1362 با سریال محله برو بیا خود نیز وارد تلویزیون شد. او سال 1364 با فیلم جدال تجربه سنیمایی خود را بدست آورد.
 

شهرت با کلاه قرمزی
 در سال 1373 با سری فیلم کلاه قرمزی و پسر خاله در کنار ایرج طهماسب به شدت به شهرت رسید و هنوز هم خیلی ها او را با این نقش بیاد دارند. او نقش بیاد ماندی نیز در فیلم زیر درخت هلو داشت.


ازدواج و پسرش
 خانوم فاطمه معتمدآریا در سال 1360 وقتی 20 ساله بود با همسرش احمد حامد ازدواج کرد، ثمره این زندگی یک فرزند پسر بنام نریمان می باشد.

 
ماجرای خواستگاری از همسرش !
 می گوید با همسرش احمد در یک مهمانی خانوادگی آشنا شد. زمانی که احمد تازه از سوئد آمده بوده و می گفتند خیلی باسواده، من هم گفتم ببینم چقدر سواد داره و مقداری راجب سینما و ادبیات حرف زدیم. این رابطه شکل گرفت و مدتی ادامه داشت تا اینکه دو ماه بعد به احمد گفتم با من ازدواج می کنی ؟ گفت باید برگردم سود، گفتم ولش کن حالا بیا یکسال با هم زندگی کنیم لااقل کمیته ما را نمی گیرد اگر نخواستی بعد از یکسال جدا می شویم، احمد گفت فکر خوبیست و به این صورت زن و شوهر شدیم.


ماجرای ممنوع التصویری
 او که در انتخابات 88 از موسوی حمایت کرده و در فیلم تبلیغاتی او بازی کرده بود سال 90 به علت برخی فعالیت ها به دادگاه فراخوانده شد و 50 هزار تومان جریمه شد. وی از سال 89 تا سال 92 ممنوع الکار و تصویر بوده است.

 
تدریس در دانشگاه
 می گوید بطور پراکنده بازیگری را تدریس کردم ، بجز دانشگاه اصفهان و در محیط آموزشی در زمان ممنوع الکاری جای دیگری متمرکز نشده ام.