علی سلیمانی

علی سلیمانی

تاریخ تولد:

1 فروردین 1350

زاده:

تهران

زندگینامه:

علی سلیمانی متولد سال 1350 در تهران، بازیگر، کارگردان و تهیه کننده سینما، تلویزیون و تئاتر است. از مهم‌ترین آثار علی سلیمانی می‌توان به بازیگری در سریال پایتخت ۴، سریال وضعیت سفید و فیلم تنگه ابوقریب اشاره کرد.

علی سلیمانی نخستین بار در سینما حضور یافته و سال 1374 در 24 سالگی در فیلم سفر به چزابه به کارگردانی رسول ملاقلی‌پور بازی کرده است. گرچه موفقیت این اثر نسبت به آثار شاخص بعدیش مانند سریال پایتخت ۴، بیشتر نبود اما تجربه خوبی برای علی سلیمانی محسوب می‌شود و همکاری با هنرمندانی همچون مسعود کرامتی، فرهاد اصلانی، حبیب دهقان‌نسب و پیمان سنندجی‌زاده را تجربه کرد.

علی سلیمانی در سال 1394 دوره‌ی پرتلاشی را در عرصه سینما و تلویزیون گذراند و در اثر مهمی بازی کرده است. اثر مهم علی سلیمانی در این سال، بازیگری در سریال پایتخت ۴ به کارگردانی سیروس مقدم محسوب می‌شود.

شاید یکی از مهم‌ترین بخش‌های بیوگرافی علی سلیمانی بازی در سریال پایتخت ۴ بوده است. علی سلیمانی سال 1394 در 44 سالگی در سریال پایتخت ۴ نقش مهمی بازی کرده است که توانست با مهارت خود، آن نقش و همچنین خودش را میان مخاطبان تلویزیون مطرح کند. او در این سریال با سیروس مقدم همکاری داشته است. علی سلیمانی توانست با بازی در سریال پایتخت ۴ تجربه بازیگری موفقی برای خود رقم بزند و همکاری در کنار بازیگرانی نظیر محسن تنابنده، علیرضا خمسه، ریما رامین‌فر و احمد مهران‌فر بر تجارب او افزود.

علی سلیمانی علاوه‌بر سریال پایتخت ۴، سال 1390 در 40 سالگی در سریال وضعیت سفید نیز بازی کرده است. علی سلیمانی این‌بار با حمید نعمت‌الله یعنی کارگردان سریال وضعیت سفید و هنرمندانی چون عرفان ابراهیمی، مونا احمدی، یونس غزالی و افسانه بایگان همکاری داشت.

با اینکه علی سلیمانی را بیشتر بعنوان بازیگر می‌شناسیم، اما در حرفه‌های دیگر نیز فعال بوده است. علی سلیمانی علاوه‌بر بازیگر به‌عنوان تهیه کننده و کارگردان نیز در سینما و تلویزیون فعالیت داشته است. مهم‌ترین آثار علی سلیمانی در حرفه‌ی تهیه کننده، سریال راه و بیراه و فیلم وقت بزرگ شدنه است. مهم‌ترین اثر علی سلیمانی در حرفه‌ی کارگردان، فیلم اشنوگل است.

در این سال‌ها علی سلیمانی با هنرمندان بسیاری تجربه‌ی کار داشته است اما جالب است بدانید که در میان بازیگران خسرو خان‌محمدی با 4 مرتبه، آرش نوذری با 4 مرتبه، حبیب دهقان‌نسب با 4 مرتبه، آتنه فقیه‌نصیری با 3 مرتبه و افسانه بایگان با 3 مرتبه بیشترین همکاری را با علی سلیمانی داشته‌اند.

یکی از ویژگی‌های حرفه‌ای بیوگرافی علی سلیمانی آن هست که در مدت زمان بازیگری خود، هم در تلویزیون و هم در سینما بازی کرده است. علی سلیمانی را باید بیشتر بازیگر سینما بدانیم چرا که 54% آثار وی سینمایی و 46% آثارش تلویزیونی است. در واقع علی سلیمانی از مجموع 33 اثری که در کارنامه دارد، در 18 اثر در سینما با نام‌های فیلم ترمینال غرب، فیلم تنگه ابوقریب، فیلم به وقت خماری، فیلم تونل، فیلم در مدت معلوم، فیلم شتر مرغ، فیلم خاله سوسکه، فیلم بی پولی، فیلم کلانتری غیرانتفاعی، فیلم یک وجب از آسمان، فیلم زخم شانه حوا، فیلم قارچ سمی، فیلم سگ کشی، فیلم تلفن، فیلم جهان‌پهلوان تختی، فیلم سفر بخیر، فیلم سفر به چزابه و فیلم نجات‌یافتگان به ایفای نقش پرداخته و در 15 اثر در تلویزیون با نام‌های سریال سوغات جنگل، سریال سفر در خانه، سریال گمشدگان، سریال ماه و پلنگ، سریال پایتخت ۴، سریال کیفر، سریال عصر پاییزی، سریال سقوط یک فرشته، سریال وضعیت سفید، سریال بلندترین شب سال، سریال دروازه ساعات، سریال سرود خاک، سریال روشن‌تر از خاموشی، سریال داستان یک شهر و سریال سیاه، سفید، خاکستری بازی کرده است.