عزت الله انتظامی

عزت الله انتظامی

تاریخ تولد:

31 خرداد 1303

زاده:

تهران

زندگینامه:

عزت الله انتظامی متولد 31 خرداد 1303 در تهران، بازیگر است.
فارغ التحصیل رشته برق از هنرستان صنعتی تهران است، فعالیت های هنری او در آلمان و قبل انقلاب شروع شد و در ایران بعد انقلاب به عزت سینمای ایران بدل شد.


از علاقه تا آلمان
 عزت الله در محله قدیمی سنگلج تهران بدنیا آمده است. پس از گرفتن دیپلم وارد عرصه تئاتر شد، او همان اوایل شروع فعالیت به آلمان رفت و در شهر هانوفر دوره های بازیگری را در مدرسه سینما و تئاتر گذراند.

شروع فعالیت
 مدت کوتاهی بعد از یادگیری بازیگری در آلمان به ایران بازگشت و در تماشاخانه لاله زار شروع فعالیت کرد و تا سن 18 سالگی در بیش از 10 نمایش ایفای نقش کرد.


کارگردانی

از سال 1339 با تئاتر خانه اجاره ای کارگردانی خود را همزمان با بازیگری در تئاتر شروع کرد و تا سال 1357 با بیش از 400 نمایش تئاتری و تلویزیونی فعالیت جدی در این عرصه داشت.

 
سینما و تلویزیون و شهرت
 عزت الله در سال 1328 با فیلم واریته بهاری برای اولین بار جلوی دوربین رفت اما بازی او در سال 1348 در فیلم گاو داریوش مهرجویی او را به شهرتی عجیب رساند. برای این فیلم جایزه بهترین بازیگری را از جشنواره شیکاگو دریافت کرد.

 
فیلم گاو
 انتظامی در فیلم گاو در نقش مش حسن در فراق گاو خود می نالید و همزات پنداری می کرد، بازی او در این فیلم نقطه عطف و تحولی شگرف در تاریخ بازیگری سینمای ایران ایجاد کرد.


کارمند وزارت بهداری
 در سال 1338 به همت رئیس اداره هنرهای زیبای وقت به اداره بهداری منتقل شد تا علاوه بر شغل مناسب فعالیت های هنری اش را ادامه دهد.

ادامه تحصیل
 در سال 1348 وقتی 45 ساله بود بدون کنکور وارد دانشگاه تهران در رشته تئاتر شد و لیسانس گرفت، پس از فراغت به مدت یکسال در دانشگاه تهران و دانشگاه الزهرا (فعلی) تئاتر تدریس می کرد.


ازدواج و فرزندان
 عزت الله انتظامی در سال 1324 وقتی 21 ساله بود با همسرش منیا انتظامی ازدواج کرد و صاحب سه فرزند پسر بنام مجید، شهاب و رامین شدند، مجید انتظامی آهنگساز و نوازنده معروف است. همسرش مینا انتظامی در سال 89 دار فانی را وداع گفت.


ماجرای توهین مشایخی
 در جشن انجمن منتقدان و نویسندگان سال 96 جمشید مشایخی در اعتراض به نشان دادن تصویر عزت الله انتظامی در تیزر معرفی این جشنواره به روی صحنه رفت و با انتقاد تند گفت فقط یک هنرپیشه دارید، بقیه بازیگر نیستند و… او پارو فراتر گذاشت و گفت: او آن موقع جلوی شهر بانو  فرح تنبک می زد و حالا خانه اش را وقف می کند !

دعوای کهنه
 گفته می شود این اختلاف کهنه از سال 1343 بین این دو  زمانی که عزت الله انتظامی به عضویت اداره تئاتر درامده شروع شده و اختلاف سلیقه اش با مشایخی موجب شده کمتر به تئاترهای او در آن دوره بهاء داده شود. همین اختلاف رفته رفته  بزرگ شده تا این مشکل پدید آمد.


لقب
 عزت الله انتظامی بین اهالی سینما و تلویزیون به آقای بازیگر مشهور است و عده ای او را عزت سینمای ایران می داند، اما خودش می گوید من فقط عزت الله انتظامی ام.


بیماری
 آقای انتظامی 94 ساله به علت کهولت سن فشار خون و مشکلاتی در کمر دارد و چند سالیست دیگر قادر به بازیگری نیست و در حال استراحت می باشد.


درگذشت
 استاد انتظامی سرانجام پس از تحمل انواع بیماری کلیوی، کبدی و مغزی سرانجام  روز جمعه ساعت 4 صبح 26 مرداد 97 دار فانی را وداع گفت و درگذشت.