عبدالله علیخانی

عبدالله علیخانی

تاریخ تولد:

1 دی 1328

زاده:

شهرری

زندگینامه:

عبدالله علیخانی متولد اول دی 1328 در شهرری، تهیه کننده و نویسنده سینما و تلویزیون است. از مهم‌ترین آثار عبدالله علیخانی می‌توان به فعالیت در فیلم کما، فیلم آب‌نبات چوبی و فیلم مستانه اشاره کرد.

عبدالله علیخانی کار حرفه‌ای خود را از سینما آغاز کرد و سال 1364 در فیلم مردی که موش شد به کارگردانی احمد بخشی به عنوان تهیه کننده فعالیت داشته است. گرچه موفقیت این اثر نسبت به آثار شاخص بعدیش مانند فیلم کما، بیشتر نبود اما تجربه خوبی برای عبدالله علیخانی محسوب می‌شود و همکاری با هنرمندانی همچون محمدعلی کشاورز، حمید جبلی، اکبر عبدی و پرویز پورحسینی را تجربه کرد.

عبدالله علیخانی در سال 1382 دوره‌ی پرتلاشی را در عرصه سینما و تلویزیون گذراند و در تولید اثر مهمی حضور داشته است. اثر مهم عبدالله علیخانی در این سال، فعالیت در فیلم کما به کارگردانی آرش معیریان محسوب می‌شود.

شاید یکی از مهم‌ترین بخش‌های بیوگرافی عبدالله علیخانی فعالیت در فیلم کما بوده است. عبدالله علیخانی سال 1382 فیلم کما به عنوان تهیه کننده فعالیت داشته است که توانست با مهارتش، جای خود را میان اهالی فضای سینما مطرح کند. عبدالله علیخانی توانست با فعالیت در فیلم کما تجربه حرفه‌ای موفقی برای خود رقم بزند و همکاری در کنار بازیگران بزرگ و باتجربه‌ای نظیر امین حیایی، محمدرضا گلزار، حدیث فولادوند و آتیلا پسیانی توانست سطح کاری او را متحول کند.

عبدالله علیخانی علاوه‌بر فیلم کما، سال 1394 در فیلم آب‌نبات چوبی نیز فعالیت داشته است. عبدالله علیخانی این‌بار با محمد‌حسین فرح‌بخش یعنی کارگردان فیلم آب‌نبات چوبی و هنرمندانی چون رضا عطاران، میلاد کی‌مرام، سحر قریشی و نگار عابدی همکاری داشت.

با اینکه عبدالله علیخانی را بیشتر بعنوان تهیه کننده می‌شناسیم، اما در حرفه‌های دیگر نیز فعال بوده است. عبدالله علیخانی علاوه‌بر تهیه کننده به‌عنوان نویسنده نیز در سینما و تلویزیون فعالیت داشته است. مهم‌ترین اثر عبدالله علیخانی در حرفه‌ی نویسنده، فیلم بنفشه زار است.