شاهین باباپور

شاهین باباپور

تاریخ تولد:

29 خرداد 1348

زاده:

تهران

زندگینامه:

شاهین باباپور (متولد 29 خرداد ۱۳۴۸ در تهران)، کارگردان و بازیگر ایران است. 

وی تحصیلات خود را در رشتهٔ نمایش از دانشکدهٔ هنر دریافت نمود و کار حرفه‌ای در تلویزیون را به عنوان دستیار برنامه‌ریز با پدرسالار آغاز نمود. در سال ۱۳۷۰ وارد دانشکده هنر شد و در سال ۱۳۷۴ از آن دانشکده فارغ‌التحصیل گردید. او در سال ۱۳۷۹ اولین فیلم کوتاه خود را بنام سکوت زاینده ساخت و پس از آن موفق به ساخت فیلم‌های دیگری به صورت کوتاه و نیمه بلند شد. او همچنین در سمت دستیار اول کارگردان، برنامه‌ریز، مدیرتولید و بازیگر به ایفای نقش کرده‌است.باباپور، کار حرفه‌ای در تلویزیون را به عنوان دستیار برنامه‌ریز، با سریال «پدر سالار» (1374) آغاز نمود.

شاهین باباپور نخستین بار در تلویزیون حضور یافته و سال 1375 در 27 سالگی در سریال دبیرستان خضراء به کارگردانی اکبر خواجویی بازی کرده است. گرچه موفقیت این اثر نسبت به آثار شاخص بعدیش مانند سریال باران عشق، بیشتر نبود اما تجربه خوبی برای شاهین باباپور محسوب می‌شود و همکاری با هنرمندانی همچون آزیتا حاجیان، محمود جعفری، غلامرضا طباطبایی و نیکو خردمند را تجربه کرد.

شاهین باباپور در سال 1380 دوره‌ی پرتلاشی را در عرصه سینما و تلویزیون گذراند و در اثر مهمی بازی کرده است. اثر مهم شاهین باباپور در این سال، بازیگری در سریال باران عشق به کارگردانی احمد امینی و فریدون حسن‌پور محسوب می‌شود.

شاید یکی از مهم‌ترین بخش‌های بیوگرافی شاهین باباپور بازی در سریال باران عشق بوده است. شاهین باباپور سال 1380 در 32 سالگی در سریال باران عشق نقش مهمی بازی کرده است که توانست با مهارت خود، آن نقش و همچنین خودش را میان مخاطبان تلویزیون مطرح کند. او در این سریال با احمد امینی همکاری داشته است. شاهین باباپور توانست با بازی در سریال باران عشق تجربه بازیگری موفقی برای خود رقم بزند و همکاری در کنار بازیگرانی نظیر پروانه معصومی، فاطمه طاهری، خسرو شکیبایی و امین تارخ بر تجارب او افزود.

با اینکه شاهین باباپور را بیشتر بعنوان بازیگر می‌شناسیم، اما در حرفه‌های دیگر نیز فعال بوده است. شاهین باباپور علاوه‌بر بازیگر به‌عنوان کارگردان، نویسنده، دستیار کارگردان و دستیاراول کارگردان نیز در سینما و تلویزیون فعالیت داشته است. مهم‌ترین آثار شاهین باباپور در حرفه‌ی کارگردان، فیلم بندرعباس، فیلم مجرد 40 ساله، برنامه پاتوق، فیلم حلقه های ازدواج و فیلم دایره تلخ است. مهم‌ترین اثر شاهین باباپور در حرفه‌ی نویسنده، فیلم حلقه های ازدواج است. مهم‌ترین اثر شاهین باباپور در حرفه‌ی دستیار کارگردان، سریال راه شب است. مهم‌ترین اثر شاهین باباپور در حرفه‌ی دستیاراول کارگردان، فیلم سفر به چزابه است.


کارگردانی

مجرد ۴۰ ساله

حلقه‌های ازدواج

تله فیلم «انتخاب سیاوش»

تله فیلم "دو روز در جاده

تله فیلم "دو راهی

تله فیلم "مرد خاک

تله فیلم «تهاجم»

تله فیلم "بن‌بست هوشنگ

تله فیلم "کار نشد نداره

تله فیلم «روزی مرا دوست خواهی داشت»

تله فیلم "ساعت یک‌نیمه شب

تله فیلم " قدر آن روزها

تله «فیلم هشتمین روز» به

تله «فیلم بندر عباس»

تله «فیلم نمایش»

سریال تلویزیونی "ماجراهای چموش و خموش " به تهیه کنندگی ایرج محمدی

سریال "طبقه دوم "به تهیه کنندگی سعید فرامرزی

سریال ۲۰ قسمتی "گردش علمی "

سریال ۹۰ قسمتی" پاتوق " به تهیه کنندگی مجید نادری

سریال ۳۰ قسمتی «مثل من مثل تو»

بازیگری

آقای سانسور

مانی و ندا

کمکم کن (فیلم)

شمارش معکوس (فیلم)