سیما تیرانداز

سیما تیرانداز

تاریخ تولد:

9 شهریور 1349

زاده:

تهران

زندگینامه:

سیما تیرانداز، متولد 16 شهریور 1349 در تهران، کارگردان و بازیگر ایران است.

سیما تیرانداز دارای مدرک تحصیلی کارشناسی در رشته ادبیات نمایشی از دانشگاه آزاد و کارشناسی ارشد کارگردانی و بازیگری از دانشکده ی سینما و تئاتر است. وی فعالیت هنری خود را از سال ۱۳۶۷ با نمایش‌های آموزشی مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما زیر نظر جاری سابق خود، یعنی گلاب آدینه، آغاز کرد. با بازی در نقش کوتاهی در فیلم "هامون" ساخته داریوش مهرجویی به سینما آمد و سپس در فیلم "بانو"، ساخته دیگر داریوش مهرجویی، بازی کرد.

اما "سایه‌های هجوم" فرصت مناسبی برای هنرنمایی او بود که برای بازی در همین فیلم، نامزد جایزه بهترین بازیگر زن از یازدهمین جشنواره فیلم فجر شد.

علایق و زندگی شخصی

او به موسیقی و نواختن پیانو بسیار علاقه مند است و حتی قبل از بازیگر شدن، برای حضور در کنسرواتوار اتریش تمرین میکرده تا به آنجا برود و موسیقی بخواند. اما مسیر زندگی اش یک باره تغییر کرد و وارد فضای بازیگری و بعد هم کارگردانی شد.

سیما تیرانداز به معماری داخلی و دکوراسیون نیز علاقه دارد و همیشه سعی می کند منزلش را خوش سلیقه بچیند. او می گوید که دیپلم معماری داخلی دارم، اما فارغ از این مدرک، بیشتر به خاطر خوش سلیقگی مادرم است که به طور ذاتی سلیقه خوبی دارم.

از رنگ ها، رنگ آبی فیروزه ای را بسیار دوست دارد و می گوید این رنگ آرامش زیادی به او می دهد. علاوه بر این، این رنگ به او حس ایرانی بودن را می دهد و به همین دلیل از رنگ آبی فیروزه ای در کاشی ها و کابینت های خانه اش استفاده کرده است.

ازدواج

سیما تیرانداز در سال 1374 با ناصر هاشمی (بازیگر) ازدواج کرد ولی در سال 1382 از هم جدا شدند. بعد از آن، او با مجید جوزانی ازدواج کرد که حاصل این ازدواج، یک پسر به نام آریانا می باشد.

جوایز و افتخارات

  • بهترین بازیگر زن از دهمین جشنواره تئاتر فجر برای نمایش مرگ یزدگرد
  • بهترین بازیگر زن از بیستمین جشنواره تئاتر فجر
  • جایزه بهترین بازیگر نقش اول در یازدهمین جشنواره فیلم فجر برای فیلم سایه‌های هجوم
  • تندیس بهترین بازیگر نقش مکمل زن از یازدهمین جشن خانه سینما برای فیلم پاداش سکوت
  • جایزه بهترین بازیگر زن از 28 امین جشنواره تئاتر فجر برای نمایش پری خوانی عشق و سنگ