سید جمال ساداتیان

سید جمال ساداتیان

تاریخ تولد:

22 شهریور 1335

زاده:

تهران

زندگینامه:

سید جمال ساداتیان متولد 22 شهریور 1335 در تهران، تهیه کننده سینما و تلویزیون است. از مهم‌ترین آثار سید جمال ساداتیان می‌توان به فعالیت در فیلم چهارشنبه سوری، فیلم دایره زنگی و فیلم جامه دران اشاره کرد.

سید جمال ساداتیان کار حرفه‌ای خود را از سینما آغاز کرد و سال 1381 در 46 سالگی در فیلم جوجه اردک من به کارگردانی امیر فیضی به عنوان تهیه کننده فعالیت داشته است. گرچه موفقیت این اثر نسبت به آثار شاخص بعدیش مانند فیلم چهارشنبه سوری، بیشتر نبود اما تجربه خوبی برای سید جمال ساداتیان محسوب می‌شود و همکاری با هنرمندانی همچون شبنم قلی‌خانی، رضا شفیعی‌جم، اردلان شجاع‌کاوه و رضا فیض‌نوروزی را تجربه کرد.

سید جمال ساداتیان در سال 1384 دوره‌ی پرتلاشی را در عرصه سینما و تلویزیون گذراند و در تولید اثر مهمی حضور داشته است. اثر مهم سید جمال ساداتیان در این سال، فعالیت در فیلم چهارشنبه سوری به کارگردانی اصغر فرهادی محسوب می‌شود.

شاید یکی از مهم‌ترین بخش‌های بیوگرافی سید جمال ساداتیان فعالیت در فیلم چهارشنبه سوری بوده است. سید جمال ساداتیان سال 1384 در 49 سالگی در فیلم چهارشنبه سوری به عنوان تهیه کننده فعالیت داشته است که توانست با مهارتش، جای خود را میان اهالی فضای سینما مطرح کند. سید جمال ساداتیان توانست با فعالیت در فیلم چهارشنبه سوری تجربه حرفه‌ای موفقی برای خود رقم بزند و همکاری در کنار بازیگران بزرگ و باتجربه‌ای نظیر هدیه تهرانی، ترانه علیدوستی، حمید فرخ‌نژاد و پانته‌آ بهرام توانست سطح کاری او را متحول کند.

سید جمال ساداتیان علاوه‌بر فیلم چهارشنبه سوری، سال 1386 در 51 سالگی در فیلم دایره زنگی نیز فعالیت داشته است. سید جمال ساداتیان این‌بار با پریسا بخت‌آور یعنی کارگردان فیلم دایره زنگی و هنرمندانی چون مهران مدیری، باران کوثری، صابر ابر و امین حیایی همکاری داشت.

وی تاکنون موفقیت‌های بسیاری در جشنواره‌ها کسب کرده است. سید جمال ساداتیان سال 1384 در 49 سالگی برای فیلم چهارشنبه سوری به کارگردانی اصغر فرهادی توانست در 24مین دوره جشنواره فیلم فجر در بخش سودای سیمرغ برای جایزه سیمرغ بلورین بهترین فیلم نامزد شود. همچنین سید جمال ساداتیان سال 1388 در 53 سالگی برای فیلم به رنگ ارغوان به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا توانست در 28مین دوره جشنواره فیلم فجر در بخش سودای سیمرغ برای جایزه سیمرغ بلورین بهترین فیلم برنده شود. همچنین سید جمال ساداتیان سال 1393 در 58 سالگی برای فیلم جامه دران به کارگردانی حمیدرضا قطبی توانست در 33مین دوره جشنواره فیلم فجر در بخش نگاه نو بهترین فیلم نامزد شود. همچنین سید جمال ساداتیان سال 1388 در 53 سالگی برای فیلم هفت دقیقه تا پاییز به کارگردانی علیرضا امینی توانست در 28مین دوره جشنواره فیلم فجر در بخش سودای سیمرغ برای جایزه سیمرغ بلورین بهترین فیلم نامزد شود.

خبرهای مرتبط

«جن زیبا» را خودمان به جشنواره ندادیم

در حالی که به نظر می‌رسید فیلم «جن زیبا» به کارگردانی بایرام فضلی با بازی نورگل یشیلچای و فرهاد اصلانی در جشنواره فیلم فجر امسال رونمایی شود، نامی از این فیلم سینمایی آورده نشد.

فیلم سینمایی متری شیش و نیم اولویت اول اکران نوروز است.

سخنگوی شورای صنفی به تازگی از فیلم سینمایی «متری شیش و نیم» به عنوان اصلی‌ترین گزینه اکران در نوروز نام برده است.

درجه‌بندی فیلم‌های سینمایی؛ کارآمد یا بی فایده؟

در هنگام نمایش فیلم به دلیل محتوای خاصش متوجه شده‌اند که نباید به طور مثال فرزندشان را برای تماشای این فیلم می‌آوردند.