سعید سهیلی

سعید سهیلی

تاریخ تولد:

1 فروردین 1338

زاده:

تربت حیدریه

زندگینامه:

سعید سهیلی متولد 1338 در تربت حیدریه، نویسنده، کارگردان و تهیه کننده سینما و تلویزیون است. از مهم‌ترین آثار سعید سهیلی می‌توان به فعالیت در فیلم گشت 2، فیلم گشت ارشاد و فیلم چارچنگولی اشاره کرد.

سعید سهیلی کار حرفه‌ای خود را از سینما آغاز کرد و سال 1375 در فیلم توفان شن به کارگردانی جواد شمقدری به عنوان نویسنده فعالیت داشته است. گرچه موفقیت این اثر نسبت به آثار شاخص بعدیش مانند فیلم گشت 2، بیشتر نبود اما تجربه خوبی برای سعید سهیلی محسوب می‌شود و همکاری با هنرمندانی همچون سید احمد نجفی، فیروز بهجت‌محمدی، حسین انصاری و مهشید افشارزاده را تجربه کرد.

سعید سهیلی در سال 1395 دوره‌ی پرتلاشی را در عرصه سینما و تلویزیون گذراند و در تولید اثر مهمی حضور داشته است. اثر مهم سعید سهیلی در این سال، فعالیت در فیلم گشت 2 به کارگردانی سعید سهیلی محسوب می‌شود.

شاید یکی از مهم‌ترین بخش‌های بیوگرافی سعید سهیلی فعالیت در فیلم گشت 2 بوده است. سعید سهیلی سال 1395 فیلم گشت 2 به عنوان نویسنده فعالیت داشته است که توانست با مهارتش، جای خود را میان اهالی فضای سینما مطرح کند. سعید سهیلی توانست با فعالیت در فیلم گشت 2 تجربه حرفه‌ای موفقی برای خود رقم بزند و همکاری در کنار بازیگران بزرگ و باتجربه‌ای نظیر حمید فرخ‌نژاد، پولاد کیمیایی، ساعد سهیلی و سارا سهیلی توانست سطح کاری او را متحول کند.

سعید سهیلی علاوه‌بر فیلم گشت 2، سال 1390 در فیلم گشت ارشاد نیز فعالیت داشته است. سعید سهیلی این‌بار با هنرمندانی چون حمید فرخ‌نژاد، پولاد کیمیایی، ساعد سهیلی و نیوشا ضیغمی همکاری داشت.

با اینکه سعید سهیلی را بیشتر بعنوان نویسنده می‌شناسیم، اما در حرفه‌های دیگر نیز فعال بوده است. سعید سهیلی علاوه‌بر نویسنده به‌عنوان کارگردان و تهیه کننده نیز در سینما و تلویزیون فعالیت داشته است. مهم‌ترین آثار سعید سهیلی در حرفه‌ی کارگردان، فیلم حرومی، فیلم ژن خوک، فیلم گشت 2، فیلم کلاشینکف، فیلم گشت ارشاد، فیلم ازدواج در وقت اضافه، فیلم چارچنگولی، فیلم سنگ، کاغذ، قیچی، فیلم چهار انگشتی، فیلم تارا و تب توت فرنگی، فیلم غوغا، فیلم شب برهنه، فیلم سهراب، فیلم مردی از جنس بلور و فیلم مردی شبیه باران است. مهم‌ترین آثار سعید سهیلی در حرفه‌ی تهیه کننده، فیلم کلاشینکف، فیلم گشت ارشاد، فیلم ازدواج در وقت اضافه و فیلم چارچنگولی است.

خبرهای مرتبط

آخرین تصمیمات برای اکران نوروز ۹۸  فقط ۳ فیلم کمدی اکران می‌شود

سخنگوی شورای عالی اکران با اعلام نامزدهای نهایی اکران نوروز ۹۸، از فعالیت گروه آزاد اکران در سینماها از خردادماه ۹۸ خبر داد.

دو فیلم دیگر به گزینه‌های اکران نوروزی اضافه شدند

دو فیلم سینمایی «پیشونی سفید ۳» به کارگردانی سیدجواد هاشمی و «زهر مار» به کارگردانی سیدجواد رضویان هم به گزینه‌های اکران نوروزی اضافه شدند.

۷ فیلم اکران نوروز مشخص شدند

سینماپرس: در جلسه امروز شورای صنفی نمایش ۷ فیلم اکران نوروز سال ۱۳۹۸ اعلام شد. در حالی که معاون نظارت و ارزشیابی سینما از اولویت فیلم های حاضر در جشنواره فیلم فجر برای اکران نوروزی خبر داده بود، حضور پررنگ فیلم هایی که در جشنواره حضور نداشتند در بین اسامی اکران‌های نوروزی، به وضوح ناکارآمدی برخی مدیران سینمایی را هویدا می کند!