سعید امیرسلیمانی

سعید امیرسلیمانی

تاریخ تولد:

17 آبان 1321

زاده:

تهران

زندگینامه:

سعید امیر سلیمانی متولد 17 آبان 1321 در تهران، بازیگر است.

فارغ التحصیل دیپلمه رشته تجربی می باشد فعالیت خود را قبل از انقلاب شروع کرد و حالا گهگاهی در سینما حضور دارد، دو فرزند بازیگر و مشهور نیز دارد.

شروع قبل از انقلاب:

 آقای امیرسلیمانی در محله سنگلج تهران به دنیا آمد و فعالیت هنری خود را از سال 1351 در 30 سالگی با فیلم آب نبات چوبی در کنار بازیگرانی چون جمشید مشایخی و ژاله علو شروع کرد.

بعد از انقلاب:

 با سریال داستان های مولوی علی حاتمی در سال 52 وارد قاب تلویزیون شد و بعد از انقلاب ابتدا سال 59 با سریال شاه دزد در تلویزیون و سپس با فیلم گفت هرسه نفرشان به سینما بازگشت.

مهاجرت به دبی:

 بعد از بازی در سریال فرار بزرگ سال 83 برای ادامه زندگی و فعالیت به کشور دبی مهاجرت کرد و نزدیک 8 سال در این کشور فعالیت های هنری و تئاتری انجام می داد.

 او خانه و زندگی خود را فروخته و در دبی خریداری کرد.

بازگشت برای معمای شاه:

 در سال 91 برای بازی در سریال معمای شاه در بازه های زمانی فیلمبرداری بین ایران و دبی در رفت آمد بود در نهایت سال 95 دوباره برای زندگی به ایران بازگشت و در جاجرود ساکن شد.

ازدواج + فرزندان:

سعید امیرسلیمانی سال 1350 با همسرش ازدواج کرد که ثمره آن یک دختر بنام کمند امیرسلیمانی متولد 1352 و یک پسر بنام سپند امیرسلیمانی متولد 1356 می باشد.

سرطان مثانه:

 بعد از بازگشت به ایران از دبی گرفتار سرطان مثانه بدخیم گشت که مجبور به عمل جراحی شد اما 9 ماه بعد این بیماری دوباره بازگشت حالا دوسالی است شیمی درمانی می کند.

وی می گوید در مدت شیمی درمانی دیگر اثری از بیماری نیست.