ساعد هدایتی

ساعد هدایتی

تاریخ تولد:

19 فروردین 1334

زاده:

رشت

زندگینامه:

ساعد هدایتی متولد 19 فروردین 1334، بازیگر ایرانی است.

ساعد هدایتی یکی از بازیگران شناخته شده سریال های طنز می باشد، که با مجموعه سریال های "نقطه چین" و "شب های برره" به کارگردانی مهران مدیری به شهرت رسیده است. او فعالیت هنری خود را در سن 15 سالگی، با استودیو پارس فیلم شروع نمود و در فیلم هایی همچون "آبنبات چوبی" و "جنگجویان کوچولو" ایفای نقش کرد.

اما بعد از مشغول به کار شدن در بیمارستان، کار هنری را رها می کند، تا اینکه با مهران مدیری، به دلیل بستری شدن پدر مدیری در محل کارش، ملاقات کرده و از فعالیت های خود در دهه 50 صحبت می کند. مهران مدیری از او برای بازی در مجموعه سریال های خود دعوت کرده و اینگونه پس از سال ها دوری از بازیگری، دوباره به این عرصه باز میگردد.

زندگی و علایق شخصی

ساعد هدایتی متولد شهر رشت، از پدری آستارایی و مادری رشتی است. پدرش کلاه فروش بوده و زمانی که تنها 7 سال داشت، با تغییر شغل پدرش، به تهران مهاجرت می کنند. اما هرگز اصالتش را فراموش نکرده و به گفته خودش هر زمان که به شمال می رود، با گویش گیلکی صحبت می کند.

عاشق آشپزی کردن است و انواع غذاهای شمالی، فسنجان، قرمه سبزی، کوفته تبریزی و... را خیلی خوب می تواند بپزد.

ازدواج

متأهل است و همسرش نیز شمالی می باشد. حاصل این ازدواج، دو فرزند است.

شروع بازیگری و شهرت

ساعد هدایتی فعالیت هنری خود را در سال 1349، یعنی زمانیکه 15 سال داشت در استودیوی فیلمسازی پارس فیلم آغاز کرد. او بعد از بازی در چند فیلم، کاملا از بازیگری دور شد و بعد از وقفه ای طولانی، دوباره در سال 1373 با بازی در سریال نوروزی "سلام آشنایی" به تلویزیون برگشت. اما ملاقات او با مهران مدیری، مسیر زندگی هنری او را برای همیشه تغییر می دهد.

همکاری او و مدیری از سال 78 آغاز شده و همیشه به عنوان یک عضو ثابت کارهای مدیری حضور داشته است.

حاشیه

ساعد هدایتی در مصاحبه ای بیان کرد که از مهران مدیری بسیار دلخور هستم. چون از وقتی که او ساخت سریال در تلویزیون را کنار گذاشته و به برنامه سازی هایی همچون "دورهمی" روی آورده، او نیز بیکار شده و کارگردان دیگری هم به او پیشنهاد کار نمی دهد.

خبرهای مرتبط

«لازانیا» در شبکه نمایش خانگی

به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، فیلم سینمایی «لازانیا» به کارگردانی حسین قناعت و تهیه‌کنندگی احمد احمدی در شبکه نمایش خانگی کشور توزیع شد.