رضا درمیشیان

رضا درمیشیان

تاریخ تولد:

1 آبان 1360

زاده:

تهران

زندگینامه:

رضا دُرمیشیان، متولد آبان ماه ۱۳۶۰، نویسنده، کارگردان و مستندساز است.

وی فعالیت خود را از سال ۱۳۷۴ به عنوان نویسنده، منتقد و روزنامه‌نگار در نشریات تخصصی سینمایی آغاز کرد و در کنار آن، به عنوان دبیر تحریریه انتشارات سینمایی، چندین کتاب سینمایی نیز گردآوری و چاپ نمود. سپس، به عنوان فیلمنامه نویس و دستیار کارگردان و برنامه‌ریز وارد عرصه سینمای حرفه‌ای شد و با کارگردانان مطرحی، مانند داریوش مهرجویی، علیرضا داودنژاد و فریدون جیرانی همکاری نمود.

رضا درمیشیان چندین فیلم مستند و کوتاه داستانی ساخته است که از میان آن‌ها می‌توان به مستند بلند "جادوگر" درباره علیرضا زرین دست (برنده جایزه بهترین مستند انجمن منتقدان)، مستند "خانه خراب" (برنده جایزه بهترین مستند به خاطر نگاه هوشمندانه به مسائل شهری از دومین جشنواره فیلم بم)، "گریزه"، "کروات"، "پامنار"، "درخت آرزوها" و… اشاره کرد.

او در کنار نگارش فیلمنامه، فعالیت حرفه‌ای خود را در سینما به عنوان مجری طرح و تهیه‌کننده نیز ادامه داد و در چندین فیلم از جمله فیلم‌های داریوش مهرجویی، با همین عنوان، حضور داشته‌است.

او در سال ۱۳۹۰ نخستین فیلم بلند سینمایی خود را با نام "بغض" ساخت، اما این فیلم از بخش مسابقه جشنواره فیلم فجر کنار گذاشته شد. با این حال، "بغض" توانست در سی و ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم مونترال نمایش داده شود و در نزدیک به بیست جشنواره جهانی نیز به نمایش درآمد و برنده جوایز متعددی شد. رضا درمیشیان برای این فیلم برنده جایزه بهترین کارگردانی فیلم اول و خلاقیت و استعداد درخشان از ششمین جشن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران شد.

"عصبانی نیستم" (۱۳۹۲) دومین فیلم سینمایی رضا درمیشیان، جنجالی‌ترین فیلم سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر و تنها نماینده سینمای ایران در شصت و چهارمین دوره جشنواره برلین ۱۳۹۲ است که با استقبال مردم و منتقدان روبرو شد.