خسرو شکیبایی

خسرو شکیبایی

تاریخ تولد:

7 فروردین 1323

زاده:

تهران

زندگینامه:

خسرو شکیبایی (متولد ۷ فروردین ۱۳۲۳ در تهران - درگذشته ۲۸ تیر ۱۳۸۷، تهران) بازیگر، دوبلور بود.

فارغ التحصیل لیسانس بازیگری از دانشگاه تهران است، دوران هنری خود را با صدای جذابش از دوبله شروع و با بازیگری به اتمام رساند، و به عمو خسرو مشهور بود.

از خسرو تا محمود

در خیابان مولوی تهران در خانواده هنر دوست بدنیا آمد.

در شناسنامه نامش خسرو ولی بین خانواده و دوستان، محمود صدایش می کردند، پدرش سرگرد دژبان ارتش بود که در 14 سالگی خسرو بخاطر سرطان درگذشت.

از کار تا تئاتر

علاقه اش به بازیگری از زمان کودکی که با پدر به تئاتر می رفت شروع شد، یکسال بعد از قبولی بازیگری دانشگاه تهران در سال 1342 وقتی 19 ساله بود اولین بار روی صحنه تئاتر رفت.

ورود به دوبله

5 سال حرفه ای در تئاتر زیر نظر عباس جوانمردی کار کرد سپس در سال 1347 بخاطر صدای جذابش وارد حرفه دوبلوری شد و مدتی کوتاهی در این رشته بود.

از شهرت تا سیمرغ ها

 سال 1353 با فیلم کوتاه جلوی دوربین رفت و سال 61 با فیلم خط قرمز مسعود کیمیایی وارد سینما شد، در سال 1368 با بازی در هامون داریوش مهرجویی سر زبان ها افتاد و برای این نقش سیمرغ بلورین گرفت

شکیبایی در سال 73 با فیلم کیمیا سپس در فیلم سالاد فصل سال 83 دو سیمرغ دیگر گرفت.

ازدواج اول

خسرو شکیبایی در اولین ازدواج خود با تانیا جوهری بازیگر نام آشنای سینما و تلویزیون ازدواج کرد که ثمره آن یک دختر بنام پوپک بود. این زندگی بعد از سال ها به طلاق ختم شد.

ازدواج دوم

شکیبایی چند سال بعد از طلاق همسر اولش در 9 تیر 1360 با همسر دومش پروین کوشیار که بازیگر تئاتر بود ازدواج کرد، ثمره این ازدوج پسری بنام پوریا متولد 1361 بود.

فرزندانش کجا هستند

پوپک دخترش مدتی در کار کویندگی رادیو بود و در انجمن گویندگان جوان هم بعنوان دوبلور مشغول بکار بود اما در سال 89 در حادثه ای همسرش فوت کرد و دیگر نتوانست فعالیتی داشته باشد و خانه نشین شد.

پوریا شکیبایی نیز در سال 88 ازدواج کرده و پیشرو راه پدر در بازیگری و صدا پیشگی می باشد او مدتی در استرالیا زندگی می کرد و حالا در ایران است.

عمو خسرو

خسرو شکیبایی بخاطر مهربانی که با مردم و اهالی هنر داشت به عمو خسرو مشهور بود، در زمان بیکاری شعر می سرود و با خودکار بدون خط خوردگی نقاشی می کرد.

از بیماری هپاتیت تا دیابت

خسرو شکیبایی مدتی به هپاتیت C مبتلا و زیر نظر پزشک بود، اما این بیماری مرموز و خاموش کم کم به کبد صدمه زد تا جایی که در سال 87 کبد سیروز شد و باید تحت رسیدگی دائمی می بود. او همزمان نیز از بیماری دیابت رنج می برد.

درگذشت

در نهایت 4 صبح جمعه 28 تیرماه 1387 در سن 64 سالگی در اثر ایست قلبی در بیمارستان پارسیان تهران درگذشت و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به آغوش خاک برگشت.