بهدخت ولیان

بهدخت ولیان

تاریخ تولد:

1 فروردین 1368

زاده:

تهران

زندگینامه:

بهدخت ولیان بازیگر سینما و تلویزیون ایران است.
بهدخت ولیان متولد دهه شصت تحصیلاتش را در رشته بازیگری گذرانده است. اوبا درخشش در تئاتر خیلی زود به سینما راه یافت وی در نمایش های “اسم” ، “سالگشتگی” بازی های خوبی را به نمایش گذاشت.

ازدواج
خانم بهدخت ولیان مجرد است و هنوز ازدواج نکرده است.


تئاتر یا سینما
سینما و تئاتر هر دو به یک میزان برای من مهم هستند؛ این ۲ مدیوم تفاوت بسیاری با هم دارند اما من عاشقانه هر دوی آن ها را دوست دارم اما نمی توانم این حقیقت را عنوان نکنم که حضور در تئاتر برای یک بازیگر بزرگترین کلاس درس است و به همین دلیل بسیار خرسندم که سال ها با بزرگان تئاتر کشور همکاری داشته ام و در تئاترهای مختلفی به ایفای نقش پرداخته ام. اصولاً اگر تئاتر نبود امروزه من در این جایگاه نبودم.


حضور در جشنواره فیلم فجر
حضور بنده با فیلم «امیر» در جشنواره فیلم فجر می تواند پلی برای ترقی، دیده شدن و جهش من باشد چرا که پیش از این هیچ یک از فیلم هایم در جشنواره به نمایش درنیامده بود.


نقش ولیان در فیلم امیر
من در فیلم «امیر» نقش یک مادر را بازی کردم؛ این در حالی است که من تجربه مادر بودن ندارم و اصلاً ازدواج نکرده ام که ببینم می توانم مادر خوبی باشم یا خیر!؛ در این کاراکتر یک تنش وجود دارد، یک اتفاقاتی در زندگی این زن هست و آدم هایی در زندگی او هستند که به نوعی این زن را که از شهرستان به تهران آمده و یک تنه روی پای خود ایستاده است را به جنگ می طلبند.


نحوه انتخاب در فیلم امیر
حضور من در فیلم «امیر» بخاطر توانایی‌های خودم بود چون از بین چند نفر برای حضور در این فیلم انتخاب شدم. من قبل از بازی در فیلم «امیر» و سینما در تئاتر فعالیت داشتم. چند فیلمنامه پیشنهاد شد که قبول نکردم چون دوست داشتم تمام تمرکزم را برای کاراکتر غزل بگذارم، چون واقعا کاراکتر سختی بود.


فیلم شناسی
۱- فیلم سینمایی دوران سرطانی
۲- فیلم سینمایی دو طبقه روی پیلوت (پس از حادثه ای که برای الناز شاکردوست در فیلم دو طبقه روی پیلوت رخ داد وی جاگزین او شد.)
۳- فیلم سینمایی امیر
۴- فیلم سینمایی سورنجان
۵- فیلم کوتاه طاغی