بانیپال شومون

بانیپال شومون

تاریخ تولد:

3 آذر 1357

زاده:

تهران

زندگینامه:

بانیپال شومون، متولد 3 آذر 1357 در تهران، بازیگر ایرانی است.

بانیپال شومون فارغ التحصیل رشته مهندسی عمران می باشد و دوره بازیگری را در مدرسه سینما تئاتر کارنامه گذرانده است. او فعالیت هنری خود را با صداپیشگی در انیمیشن ایرانی "آخرین داستان" که اقتباسی آزاد از شاهنامه میباشد، شروع کرده است. او در این انیمیشن، در کنار هنرمندان بسیار خوبی، همچون پرویز پرستویی، حامد بهداد و لیلا حاتمی کار کرده و تجربه بسیار خوبی کسب کرده است.

پس از آن، او در سریال نمایش خانگی "شهرزاد 1" در نقش "رئیس آذر گل‌دره‌ای" به ایفای نقش پرداخت. او در سال 96، فعالیت های زیادی در زمینه بازیگری داشته است و از این نظر سال بسیار پرکاری برای او بوده است. او در این سال، در فیلم هایی همچون "خجالت نکش"، "جاده قدیم"، "تنگه ابوقریب" و "لس آنجلس-تهران" بازی کرده و همچنین در دو فیلم کوتاه "تاریکی" و "اینترنت نامحدود" نقش آفرینی کرده است. علاوه بر این، او در همان سال، چند کار تئاتر، از جمله "تنهایی پر هیاهو" و "لاسارو" انجام داده است.

بانیپال شومون لوح تقدیر ویژه برای بهترین بازیگر را برای بازی در نمایش "خانه وا ده" در دوازدهمین جشن بازیگر (سال 1393) از طرف انجمن بازیگران خانه تئاتر دریافت کرد. از تئاترهایی که او به عنوان بازیگر در آن‌ها حضور داشته است، می توان به "دخترک شب طولانی"، "شعبده و طلسم"، "حریم ولایت"، "مسخ و سؤتفاهم"، "شماره 91913"، "کسی در خانه نیست"، "ایرلند نباید جای بدی هم باشه" و "بیضایی" به نویسندگی و کارگردانی محمد مساوات اشاره کرد.

بانیپال عضو ارکستر کُرفیلارمونیک ایران و عضو ارکستر فیلارمونیک آشوریان تهران به رهبری امیل ملک است. او در اپرای ماناومانی اثر حسین دهلوی به رهبری علیرضاشفقی نژاد و کارگردانی محمد عاقبتی در تالار وحدت سال 1391 اجرا داشته است.

خبرهای مرتبط

«تاریکی» در راه جشنواره‌های جهانی در حال نگارش داستانی جدید هستم

سعید جعفریان با اشاره به اینکه فیلم کوتاه «تاریکی» به زودی در جشنواره‌های بین‌المللی شرکت می‌کند، تاکید کرد در حال نگارش یک داستان جدید است.