باران کوثری

باران کوثری

تاریخ تولد:

25 مهر 1364

زاده:

تهران

زندگینامه:

باران کوثری (متولد ۲۵ مهر ۱۳۶۴ در تهران) بازیگر، طراح صحنه، طراح لباس و منشی صحنه ایرانی است. وی فرزند رخشان بنی‌اعتماد (کارگردان سینما) و جهانگیر کوثری (تهیه‌کننده سینما و کارشناس فوتبال) است. او فارغ التحصیل رشته علوم اجتماعي در مقطع لیسانس است.

 شروع فعالیت

دردانه دو فعال سینما خیلی زود وارد عرصه بازیگری شد.

6 ساله بود که بواسطه پدر و مادرش در فیلم بهترین بابای دنیا در سال 70 بازی کرد، همان سال در فیلم نرگس مادرش نیز بازی کرد و تا مدت ها بازیگر فیلم های مادرش بود، خوابگان دختران سال 83 اولین فیلم او در نقش اول با یک کارگردان بجز مادرش بود.

از سینما تا تئاتر و شهرت

بعد از انتقادات به وی در سال 76 در تئاتر آن سوی آینه به کاگردانی آزیتا حاجیان توانایی هایش بعنوان بازیگر صحنه را به اثبات رساند، در سال 1385 بازی چشمگیر او در سریال صاحبدلان همه را به تحسین واداشت که موجب شهرت وی نیز شد.

ممنوع فعالیت شد

در سال 91 و هنگام بازی در نمایش روایت ناتمام یک فصل معلق به کارگردانی هومن سیدی با تهدید او را از بازی و رفتن به روی صحنه منع کردند و تا دوسال اجازه بازی به او داده نشد، دلیل این ممنوع الکاری هیچ وقت برای خودش نیز مشخص نشد!

حامد بهداد خرجم را می داد

دو سال سخت را پشت سر گذاشتیم دیگر از دوستانم پول قرض می گرفتم.

مثلا حامد بهداد تقریبا خرج مرا می داد و هی تماس می گرفتم که حامد من پول ندارم سال ها بود که از پدر مادر پول نگرفته بودم و برایم سخت بود که دوباره استقلال مالی ام را از دست بدهم.

 جوایز

● دیپلم افتخار بهترین نقش‌ آفرینی برای بخش مسابقه بین‌ الملل بیست و پنجمین دوره جشنواره فیلم فجر برای فیلم خون بازی در سال 1385

● سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن دربخش مسابقه سینمای ایران، بیست و پنجمین دوره جشنواره فیلم فجر بریا بازی در فیلم خون بازی در سال 1385

● تندیس بهترین بازیگر نقش اول زن در 11 جشن خانه سینما برا فیلم خون بریده – 1386

● بهترین بازیگر زن یکمین جشنواره ملی فیلم جوان ایرانی در فیلم ابله – 1386

● سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول، بخش سودای سیمرغ سی و سومین دوره جشنواره فیلم فجر برای فیلم کوچه بی‌ نام در سال 1393

● تندیس شایستگی و دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول زن هجدهمین جشن سینمای ایران برای فیلم کوچه بی نام در سال 1395

خبرهای مرتبط

معرفی فیلم‌های بخش «جلوه‌گاه شرق» جشنواره‌ جهانی فجر

سه فیلم ایرانی و دوازده فیلم خارجی رسیده به دبیرخانه سی و هفتمین دوره از جشنواره جهانی فیلم فجر، برای حضور در بخش جلوه‌گاه شرق این رویداد معرفی شد.

«سرکوب» پروانه نمایش گرفت

پروانه نمایش فیلم سینمایی «سرکوب» به کارگردانی رضا گوران صادر شد.

جوایز جشنواره «فیلم‌های ایرانی استرالیا» به برگزیدگان اهدا شد

مراسم اهدای جوایز هشتمین جشنواره فیلم‌های ایرانی استرالیا شب گذشته در باغ سفارت استرالیا در تهران برگزار شد.