امین تارخ

امین تارخ

تاریخ تولد:

20 مرداد 1332

زاده:

شیراز

زندگینامه:


امین تارخ، متولد 20 مرداد 1332، بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون است.

امین تارخ یکی از بازیگران خوش نام سینما و تلویزیون ایران است که موسس اولین کلاس آموزش بازیگری در ایران می باشد. او فعالیت خود را با بازی در فیلم "مرگ یزدگرد" آغاز کرد و با بازی در نقش "ابن سینا" در فیلم "بوعلی سینا" توانست شهرت زیادی کسب نماید.

او در سال ۱۳۵۶ از دانشکدهٔ هنرهای نمایشی دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد و تحصیلات تکمیلی خود را در سال ۱۳۶۳ با کسب مدرک فوق لیسانس در رشته مدیریت فرهنگی به پایان برد.

تارخ هم به عنوان هنرپیشه و هم به عنوان عضو هیئت داوری در جشنواره‌های ملی بیشمار و همین‌طور به عنوان عضو هیئت مدیره خانه سینما حضوری فعال داشته‌است. او همچنین به عنوان میهمان به جشنواره‌های مسکو، ژاپن و آلمان دعوت شد. او در سال ۱۳۷۳ اولین مدرسه بازیگری را به نام کارگاه آزاد بازیگری در تهران تأسیس کرد که از فارغ‌التحصیلان این مؤسسه که وارد عرصه‌های بازیگری شده‌اند، می‌توان به حبیب رضایی، مهتاب کرامتی، ترانه علیدوستی، پوریا پورسرخ، مریم بوبانی، رامین راستاد، مهدی امینی خواه، شبنم مقدمی، شهرام قاعدی، بیتا سحرخیز و… اشاره کرد.

تارخ از سال ۱۳۷۶ به عنوان یکی از چهره‌های برتر احیای تئاتر ایران شناخته شد. او در هجدهمین جشنواره تئاتر و فیلم فجر هم به عنوان یکی از اعضای هیئت داوران و هم به عنوان یکی از کارگردان‌های هنری حضور یافت.

زندگی شخصی و ازدواج


امین تارخ پنجمین فرزند است و به گفته والدینش، بچه بسیار آرام و سر به زیری بوده است. به خاطر شغل پدرش مجبور بودند در زابل، با شرایط سختی زندگی کنند.

او با منصوره شادمنش (بازیگر)، که دختر پری امیرحمزه، از بازیگران قدیمی ایران است، ازدواج کرده است و حاصل این ازدواج، سه پسر به نام های نیما، مانی و نامی می باشد. هر سه فرزند او وارد دنیای هنر شده اند؛ نیما و مانی به سمت کارگردانی کشیده شده اند و پسر کوچکش، به سراغ موسیقی رفته و فعالیت خود را در این زمینه ادامه داده است.

روابط فامیلی استاد امین تارخ

  • پری امیرحمزه (مادر زن) – بازیگر
  • منصوره شادمنش (همسر) – بازیگر
  • مسعود کرامتی (باجناغ) – کارگردان – بازیگر
  • فرخنده شادمنش (خواهر زن) – بازیگر
  • مهدی تارخ (برادر) – بازیگر
  • نیما تارخ (فرزند) – کارگردان
  • مانی تارخ (فرزند) – کارگردان
  • نامی تارخ (فرزند) – موسیقیخبرهای مرتبط

شرافتمندانه فیلم ساختم، ناجوانمردانه کنار گذاشته شد!

عبدالله اسکندری چهره پرداز معتبر سینمای ایران، تصویری از گریم هانیه توسلی در فیلم «بن بست وثوق» را منتشر کرد که مورد توجه بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی و رسانه ها قرار گرفت.