امیر نوری

امیر نوری

تاریخ تولد:

6 شهریور 1363

زاده:

تهران

زندگینامه:

امیر نوری متولد 6 شهریور 1363 در تهران، بازیگر سینما و تلویزیون است.  از مهم‌ترین آثار امیر نوری می‌توان به بازیگری در سریال سفر در خانه، سریال محله گل و بلبل و فیلم دایره زنگی اشاره کرد.

امیر نوری نخستین بار در سینما حضور یافته و سال 1377 در 14 سالگی در فیلم پول به کارگردانی فریدون حسن‌پور بازی کرده است. گرچه موفقیت این اثر نسبت به آثار شاخص بعدیش مانند سریال سفر در خانه، بیشتر نبود اما تجربه خوبی برای امیر نوری محسوب می‌شود و همکاری با هنرمندانی همچون مهدی بوستان پرور را تجربه کرد.

امیر نوری در سال 1396 دوره‌ی پرتلاشی را در عرصه سینما و تلویزیون گذراند و در آثار مهمی بازی کرده است. او در این سال با بازی در 3 فیلم و سریال مهم سینما و تلویزیون خود را به مردم معرفی کرد. آثار مهم امیر نوری در این سال، بازیگری در سریال سفر در خانه به کارگردانی بهمن گودرزی، سریال کوبار به کارگردانی فریدون حسن‌پور و فیلم داش آکل به کارگردانی محمد عرب محسوب می‌شود.

شاید یکی از مهم‌ترین بخش‌های بیوگرافی امیر نوری بازی در سریال سفر در خانه بوده است. امیر نوری سال 1396 در 33 سالگی در سریال سفر در خانه نقش مهمی بازی کرده است که توانست با مهارت خود، آن نقش و همچنین خودش را میان مخاطبان تلویزیون مطرح کند. او در این سریال با بهمن گودرزی همکاری داشته است. امیر نوری توانست با بازی در سریال سفر در خانه تجربه بازیگری موفقی برای خود رقم بزند و همکاری در کنار بازیگرانی نظیر حسن پورشیرازی، نسرین مقانلو، علی مسعودی و بهنوش بختیاری بر تجارب او افزود.

امیر نوری علاوه‌بر سریال سفر در خانه، سال 1395 در 32 سالگی در سریال محله گل و بلبل نیز بازی کرده است. امیر نوری این‌بار با احمد درویش علیپور یعنی کارگردان سریال محله گل و بلبل و هنرمندانی چون داریوش فرضیایی، بهنوش بختیاری، نادر سلیمانی و حدیث فولادوند همکاری داشت.

او اخیرا در فیلم سینمایی «زندانی ها» ایفای نقش کرده است.