سوء تفاهم

سوء تفاهم

  • کارگردان:
  • احمدرضا معتمدی
  • مدت زمان:
  • 92 دقیقه
  • محصول:
  • ایران - 1396
  • ژانر:
  • اجتماعی

خلاصه داستان: ماجرای یک گروگان‌گیری است که همه چیز در متن واقعیت پیش می‌رود اما با گذشت زمان این شبهه پیش می‌آید که این حادثه بیشتر شبیه یک «سوء تفاهم» یا توهم است؛ و اما در متن توهم هنوز عناصری از واقعیت به چشم می‌آید. همزمان با گسترش این ابهام، ماجرای گروگان‌گیری نیز به پیش می‌رود و …

داستان کلی:

سوء تفاهم فیلمی به کارگردانی و نویسندگی احمدرضا معتمدی و تهیه‌کنندگی جلیل شعبانی محصول سال ۱۳۹۶ سازمان هنری رسانه‌ای اوج می‌باشد. این فیلم در ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ در سینماهای ایران اکران شده است.

نویسنده‌ی فیلنامه جدیدترین ساخته‌ی “احمدرضا معتمدی”  هم خود اوست. دستیار کارگردانی با بازی “کامبیز دیرباز” به دختر پولداری با بازی “هانیه توسلی” قول داده است که او را بازیگر کند. دختر اما استعداد بازیگری ندارد اما حاضر است برای اینکه بازی کند پول تهیه‌ی فیلم را بدهد. دختر پول فیلم را از طریق همدستی با پسر برای ربودن خودش و اخاذی از پدرش تامین می‌کند و این شروع، آغاز ماجراها و معماهایی است که اتفاق می‌افتد…

اتفاقات پیچیده‌ای که در فیلم سوء تفاهم می‌افتد در جایگاه ایده جذاب به نظر می‌رسد. ایده‌هایی که در حد همان ایده و طرح باقی مانده‌اند. روابط علی و معلولی بین آن ها ایجاد نشده و ایده‌ها بسط پیدا نکرده‌اند. شخصیت‌پردازی وجود ندارد. پیشینه‌ی آدم ها معلوم نیست از آن ها هیچ چیز نمی‌دانیم حتی اسم هم ندارند. تنها در مورد کارگردان با بازی “مریلا زارعی” و دستیار کارگردان با بازی “کامبیز دیرباز” می‌دانیم که در دانشکده سینما خوانده‌اند و رویای فیلمسازی داشته‌اند. کارگردان همین یک خط اطلاعات در مورد این آدم ها را از طریق دیالوگ “مریلا زارعی” و “کامبیز دیرباز” در اختیار ما قرار می‌دهد.

در معرفی فیلم سوء تفاهم باید گفت که به نظر می‌رسد ایده و طرح فیلمنامه ای که “احمدرضا معتمدی” در مورد فیلمنامه و داستان دارد به قدر کافی پیچیدگی داشته است که یک روایت سرراست و بدون بازی‌های فرمی هم می‌توانست به اندازه‌ی کافی جذاب و پیچیده و معمایی باشد. اما “معتمدی” برای ایجاد پیچیدگی بیشتر در روایت سوژه‌ی فیلم را پنهان کرده است. آن چیزی که می‌بایست در فیلم پنهان باشد و کشف آن موجب رابطه‌ی ذهنی و عاطفی تماشاگر با فیلم است درونمایه‌های متفاوتی است که می‌تواند در فیلم وجود داشته باشد. داستان فیلم به دلیل این میل به پنهان کردن جلو نمی‌رود. بسط و گسترش، نقطه‌ی اوج و در نهایت گره گشایی در طول فیلم صورت نمی‌گیرد. تنها در دقایق پایانی تمام معماهای فیلم به یکباره حل می‌شود.

برای معرفی فیلم سوء تفاهم باید اذعان کرد که تمام عواملی که صحبت کردیم موجب شده است که فیلم تنها یک فیلم معمایی سطحی باشد که بعد از حل شدن معماها چیزی برای تفکر ندارد. درونمایه و عمق ندارد. و هدف فیلم تنها معمایی است که حل می‌شود.

فیلم با پاراگرافی از کتاب در جست و جوی نشانه‌های ژان بودریار آغاز می‌شود. و به نظر می‌رسد که معتمدی تنها شیفته‌ی جمله‌ی اول آن است که “در جهان معاصر تصویر دیگر بازتاب واقعیت نیست” و تنها سعی دارد که مرز بین خیال و واقعیت را بر هم زند. اما این بر هم زدن در خدمت چه مفهومی است و چه دیدگاهی از کارگردان را به تصویر کشیده است پرسشی است که بی‌جواب باقی می‌ماند. و تنها این درهم ریختگی موجب گیج شدن مخاطب و ارائه یک کلاژ بسیار آشفته با تکه‌های گمشده‌ای از یک داستان می‌شود.

سایر عوامل:

نویسنده: احمدرضا معتمدی. طراح لباس: سارا سمیعی، تدوین: نازنین مفخم، مدیر تولید: پیمان جعفری، دستیار و برنامه ریز: حسین فلاح، عکاس: نادر فوقانی، دستیار تولید: سهراب دادگستر، مدیر تدارکات: عطاالله مقدسی، فیلمبردار پشت صحنه: محمود نجفی و مشاور رسانه ای: علی سعد.

سایر عوامل فیلم

ویدئو پیش نمایش

اطلاعات کلی

تاریخ تولید میزان فروش
1396 321,995,000 تومان
فیلم های مشابه