جشنواره جهاني فيلم فجر؛ راهي براي ورود نسل جديد

جشنواره جهاني فيلم فجر؛ راهي براي ورود نسل جديد

جشنواره جهاني فيلم فجر بخشي از زنجيره صنعت سينما است و گام هاي خوبي براي گسترش بازار سينما در اين رويداد اتفاق مي افتد.

  • مهسا طرلانی
  • شنبه 7 اردیبهشت 1398
  • 44 بار

به گزارش خبرگزاري آريا و به نقل از ستاد خبري سي و هفتمين جشنواره جهاني فيلم فجر، عليرضا تابش مديرعامل بنياد سينمايي فارابي با حضور در سي و هفتمين جشنواره جهاني فيلم فجر در سخناني گفت: به عنوان يک مدير سينمايي معتقدم که توجه به زنجيره ارزش در صنعت سينما بسيار مهم است. نمي توان جشنواره موفقي داشت اما در پيش توليد، توليد، فيلمنامه، بازاريابي و حضور در بازارهاي جهاني دچار ضعف بود. سينما يک زنجيره متصل به هم است که حلقه هاي مختلف از اين زنجيره بر حلقه هاي ديگر تأثير مي گذارند.

وي يک جشنواره موفق را محصول حرکت کلي سينماي ايران در زنجيره ارزش صنعت سينما دانست و بيان کرد: نمي شود نهادهاي سينمايي جزيره هاي مختلفي در سينما باشند و بدون همگرايي و بي خبر از يکديگر به ارتقاي سينما در توليد، اکران و جشنواره ها بينديشند. جشنواره ها در ايران نيازمند بازانديشي هستند چراکه در دوره بلوغ خود به سر مي برند و اين بازانديشي و روزآمدسازي يک ضرورت است.

تابش ادامه داد: «بازيگران اصلي» جشنواره ها در کشور ما بخش خصوصي سينما، رسانه ها و بخش فرهنگي حاکميت و سينما، فعالان فضاي بين الملل، جامعه هنري، گروه هاي خلاق، فيلمنامه نويسان، کارگردانان و جامعه مدني هستند که نهاد برگزارکننده فيلم فجر بايد با اين اضلاع در ارتباط باشد.

مديرعامل بنياد سينمايي فارابي گفت: جشنواره فيلم فجر زماني به موفقيت کامل مي رسد که غير از جنبه هاي هنري و فرهنگي، فرصت هاي بيشتري را براي جذب و حضور سرمايه هاي پاک و شفاف در راستاي ارتقاي سينماي کشور ايجاد کند به اين معني که جشنواره جهاني فيلم فجر محلي باشد که تنها در آن شاهد بازار فيلم و نمايش آثار نباشيم و مؤلفه هاي مؤثرتري از توسعه بازار و صنعت سينما در اين رويداد جمع شوند.

وي با تأکيد بر اين که جشنواره فرصتي براي بازنمايي جامعه ايراني در منظر هنرمندان و مردم است، بيان کرد: به دليل اين بازنمايي است که دقت نظر در انتخاب ها و چيدمان فيلم ها با اهميت است. ترويج اولويت هاي فرهنگي يکي از اهداف جشنواره فيلم فجر است، همان طور که طي اين سال ها پس از جداسازي جشنواره ملي و جشنواره جهاني، فرصت بيشتري براي ترويج اين اولويت ها فراهم شده است.

تابش افزود: سينماي کشورهاي همسو با ايران مي توانند به خوبي در اين جشنواره معرفي شوند و اين جشنواره مي تواند سکويي براي معرفي آثار فيلمسازان همسو با اولويت هاي فرهنگي ايران باشد.

وي جشنواره جهاني فيلم فجر را رويدادي دانست که بر افکار عمومي تأثير مي گذارد و توجه مردم را به موجوديت خود در سپهر فرهنگي ايران جلب مي کند و گفت: اين جشنواره مي تواند ديدگاه هاي حاکميت را در عرصه هاي فرهنگي و اجتماعي سنجيده و محلي براي تلاقي گفتگوي دست اندرکاران امور فرهنگي، هنرمندان و سياستمداراني که به دنبال امور فرهنگي هستند، باشد.

مدير عامل بنياد سينمايي فارابي ادامه داد: اين جشنواره بخشي از زنجيره صنعت سينما است و گام هاي خوبي براي گسترش بازار سينما در اين رويداد اتفاق مي افتد اما تنها همين چند روز برگزاري جشنواره مطرح نيست و بايد در درازمدت از گفتگوهاي خوب ميان هنرمندان و پخش کنندگان بين المللي استفاده ببريم و سهم سينماي ايران را از بازار داخلي و جهاني گسترش دهيم.

وي با بيان اين که در حوزه بازارسنجي بايد نقش بخش خصوصي جدي تر شود، تصريح کرد: دبير جشنواره جهاني فيلم فجر هم همين رويکرد را داشت و همکارانش را از بدنه سينماي ايران انتخاب کرد. اين جشنواره توسط اهالي سينما اداره مي شود اما جا دارد امکان تعامل و همکاري بخش خصوصي با جشنواره بيش از اين فراهم شود.

تابش با تأکيد بر اين که جشنواره جهاني فيلم فجر محلي براي بروز فناوري هاي نوين و نوآوري هاي هنري است، گفت: اگر بخواهيم صنعت خلاقانه اي در سينما داشته باشيم يکي از فضاهايي که مي تواند به اين عرصه کمک کند جشنواره جهاني فيلم فجر است. بسيار خرسندم که امسال نمايشگاه تجهيزات و فناوري هاي سينمايي همزمان با جشنواره جهاني فجر برپا شد و در اين نمايشگاه هنرمندان با دست اندرکاران فني سينما تعامل و رايزني مي کنند.

وي در پايان خاطرنشان کرد: بايد در جشنواره فضاي خوبي براي ارائه تجربه هاي نو در اختيار هنرمندان قرار گيرد و جشنواره محلي براي عرضه آثار اين افراد خلاق باشد. جشنواره فيلم فجر مهمترين سکوي ورود نسل جديد سينما به صنعت سينما است.

نشاني سايت رسمي جشنواره Fajriff.com و پست الکترونيکي جشنواره Info@Fajriff.com است.

سي‌ و‌ هفتمين دوره جشنواره جهاني فيلم فجر از 18 تا 26 آوريل 2019 (29 فروردين تا 6 ارديبهشت 1398) به دبيري رضا ميرکريمي در تهران در حال برگزاري است.

عرضه کتاب هاي سينمايي انتشارات فارابي با 20 درصد تخفيف

کتاب هاي منتشر شده از سوي بنياد سينمايي فارابي با 20 درصد تخفيف در ايام برگزاري نمايشگاه بين المللي کتاب تهران به مخاطبان کتاب هاي سينمايي ارائه مي شود.

انتشارات اين بنياد در ايام برپايي سي و دومين نمايشگاه بين المللي کتاب تهران، در شبستان مصلاي امام خميني (ره) در بخش ناشران عمومي، در راهروي شماره 26 ، غرفه 9 ميزبان علاقه مندان است.

در غرفه اين انتشارات 60 عنوان کتاب سينمايي ارائه مي شود.

کتاب «دولت ها چگونه از سينما حمايت مي کنند» ترجمه گروهي از مترجمان و به کوشش شهاب اسفندياري و فرزام امين صالحي، کتاب «ديده بان» با نگاهي تحليلي به سينماي ابراهيم حاتمي کيا نوشته شهاب اسفندياري (اثر مشترک جشنواره جهاني فجر، بنياد سينمايي فارابي و خانه هنرمندان)، چاپ ششم از جلد دوم کتاب«نما به نما» نوشته استيون دي کاتز و ترجمه محمد گذر آبادي، چاپ سوم کتاب «در يک چشم بهم زدن» نوشته والتر مرچ ترجمه بهرام دهقان ، چاپ سوم کتاب «چگونه از هر چيزي فيلمنامه اقتباس کنيم» نوشته ريجارد کريوولن ترجمه بابک تبري و کتاب «چگونه از هر چيزي فيلمنامه اقتباس مي کنيم» ترجمه بابک تبرايي ، چاپ سوم کتاب «دانستني هاي نجات بخش انيميشن» ريچارد ويليامز ترجمه فرناز خوشبخت و چاپ دوم کتاب «فيلمنامه نويسي پيشرفته» ليندا سيگر، در غرفه انتشارات بنياد سينمايي فارابي به علاقه مندان عرضه خواهد شد.

نمايشگاه بين المللي کتاب تهران تا 14 ارديبهشت برپاست و غرفه انتشارات بنياد سينمايي فارابي در شبستان مصلاي امام خميني (ره) بخش ناشران عمومي، راهروي شماره 26 غرفه 9 واقع شده است.


منبع: خبرگزاري آريا


اگر دوست داشتید با دوستان خود به اشتراک گذارید
پر بازدید های ماه اخیر
مجید اوجی درگذشت

مجید اوجی درگذشت

نوشته شده توسط: مهسا طرلانی 1398/08/18