«جن زیبا» را خودمان به جشنواره ندادیم

«جن زیبا» را خودمان به جشنواره ندادیم

در حالی که به نظر می‌رسید فیلم «جن زیبا» به کارگردانی بایرام فضلی با بازی نورگل یشیلچای و فرهاد اصلانی در جشنواره فیلم فجر امسال رونمایی شود، نامی از این فیلم سینمایی آورده نشد.

  • مهسا طرلانی
  • سه شنبه 30 بهمن 1397
  • 231 بار

در حالی که به نظر می‌رسید فیلم «جن زیبا» به کارگردانی بایرام فضلی با بازی نورگل یشیلچای و فرهاد اصلانی در جشنواره فیلم فجر امسال رونمایی شود، نامی از این فیلم سینمایی به عنوان فیلم‌های راه یافته به بخش مسابقه این رویداد سینمایی آورده نشد و شب گذشته جمال ساداتیان اعلام کرد که «جن زیبا» اصلا برای اعضای هیات انتخاب به نمایش درنیامد. مهرداد فرید تهیه کننده «جن زیبا» به آی سینما می‌گوید که این فیلم را به جشنواره فجر نداد چون مراحل فنی آن تمام نشده بود. او همچنین توضیحاتی را در مورد اکران همزمان این فیلم سینمایی در ایران، ترکیه و سایر کشورها ارائه کرد.

مهرداد فرید در واکنش به صحبت‌های شب گذشته سید جمال ساداتیان در مورد عدم نمایش این فیلم سینمایی برای اعضای هیات انتخاب جشنواره فیلم فجر به آی سینما گفت: «فیلم «جن زیبا» امسال به این دلیل برای اعضای هیات انتخاب به نمایش درنیامد که بنده به عنوان تهیه کننده این فیلم را به دفتر جشنواره فیلم فجر نفرستادم.»

 او درباره عدم تمایل خود به نمایش «جن زیبا» در جشنواره فیلم فجر امسال گفت: «مراحل فنی این فیلم سینمایی طی نشده نبود و نیاز به زمان بیشتری داشت و من هم نمی‌خواستم به هیچ عنوان کیفیت فیلم را قربانی عجله کنم و به همین دلیل تصمیم گرفتیم که با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، این فیلم را به صورت مستقیم در اکران عمومی برای مردم به نمایش درآوریم.»

 چند هفته پیش اخباری مبنی بر اکران همزمان فیلم «جن زیبا» در کشور ترکیه و ایران منتشر شد. مهرداد فرید درباره برنامه ریزی‌های صورت گرفته برای نمایش همزمان این فیلم در دو کشور مختلف گفت: «ما برای اکران این فیلم سینمایی با پخش کننده‌ای در ترکیه به توافق رسیده‌ایم تا این فیلم همزمان با ایران در ترکیه هم روی پرده برود. همچنین امیدوار هستیم برخی کشورهای عربی از جمله مصر با ما همکاری کنند تا این فیلم در سینماهای آن کشور هم با زیر نویس و یا دوبله عربی اکران شود، زیرا بازیگر بین المللی فیلم ما طرفداران بسیاری در کشورهای منطقه دارد. ما همچنین با شرکت دریم لب در فرانسه به توافق اولیه رسیده‌ایم. این شرکت پیش از این معرف سه فیلم سینمایی «چهارشنبه سوری»، «درباره الی» و «جدایی نادر از سیمین» در جهان بود و به نوعی به عنوان معرف اصغر فرهادی به سینمای جهان شناخته می‌شود.»

 پیش از این هم عوامل فیلم «محمد رسول الله» سودای اکران این فیلم سینمایی را در بسیاری از کشورهای منطقه و حتی جهان اسلام را داشتند، اما در نهایت این اتفاق رخ نداد و این فیلم به جز در ایران و عراق، تنها چند هفته در کشور ترکیه به روی پرده رفت.

 فرید در پاسخ به این پرسش که چرا فیلم‌های سینمای ایران نمی‌توانند در سایر کشورهای منطقه اکران گسترده داشته باشند، گفت: « نمایش فیلم «محمد رسول الله» در سایر کشورها تحت تاثیر مسائل سیاسی قرار گرفت. متاسفانه کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به دلیل برخی مسائل سیاسی با ما همکاری‌های لازم را انجام نمی‌دهند. به طور مثال ما برای اکران «جن زیبا» در کشور امارات مذاکراتی انجام دادیم اما به دلیل سیاست‌های دولت آن کشور، علیه ایران پاسخ مثبتی در این باره دریافت نکردیم. البته باید فیلم «فروشنده» را که در سایر کشورهای اروپایی و حتی منطقه به نمایش درآمد را به عنوان یک استثنادر نظر بگیریم، چون این فیلم هم از یک سرمایه گذار قطری بهره می‌برد، هم پشتوانه جوایز کن و اسکار را داشت. در کل می‌توانم بگویم که عدم اکران فیلم‌های ایرانی در کشورهای عربی، بیشتر جنبه سیاسی دارد.»

منبع: آی سینما


اگر دوست داشتید با دوستان خود به اشتراک گذارید
پر بازدید های ماه اخیر
مجید اوجی درگذشت

مجید اوجی درگذشت

نوشته شده توسط: مهسا طرلانی 1398/08/18