مهدی هاشمی

مهدی هاشمی

تاریخ تولد:

16 آذر 1325

زاده:

لنگرود

زندگینامه:

مهدی هاشمی متولد 16 آذر 1325 در لنگرود استان گیلان، بازیگر است.
فارغ التحصیل لیسانس هنرهای نمایشی از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران است، می گوید زیاد شهری نیست و از دیدن چوپان ها بيشتر از شلوغي تهران لذت می برم.

شروع با تئاتر و شهرت

فعالیت اش را با تئاتر و با همکاری دوست خود داریوش فرهنگ در سال 1348 با گروه نمایشی پیاده آغاز کرد، در سال 1358 اولین بار در فیلم زنده باد بازی کرد اما اولین تجربه او در تلویزیون در سریال سلطان و شبان به کارگردانی داریوش فرهنگ در سال 1363 او را در مدت کوتاهی به شهرت رساند علاوه بر بازیگری نویسندگی این سریال رو نیز برعهده داشت.

درخشش دهه 70

مهدی هاشمی در دهه هفتاد باز هم در فیلم‌ های همسر و معجزه خنده درخشید. بسیاری از منتقدان سیمرغ بلورین جشنواره دوازدهم فیلم فجر را از آن مهدی هاشمی برای بازی بسیار خوبش در فیلم همسر می‌ دانستند که سیمرغ به او نرسید.

بازگشت با سریال دکتر قریب

مهدی هاشمی پس از چند سال کم‌کاری و دوری از تلویزیون و سینما با مجموعه‌های تلویزیونی هزاران چشم و روزگار قریب به کارگردانی کیانوش عیاری بازگشت موفقیت آمیزی به تلویزیون داشت.

خانواده و ازدواج

مهدی هاشمی برادر ناصر هاشمی کارگردان است. وی با گلاب آدینه بازیگر ازدواج کرده و صاحب یک دختر بنام نورا می باشد، نورا نیز راه پدر و مادر را در بازیگر پیش گرفته و با سیاوش اسعدی کارگردان و فیلمنامه نویس ازدواج کرده و صاحب یک پسر می باشد.

زیاد شهری نیستم

من زياد شهري نيستم، از ديدن زندگی بچه چوپان‌ ها بيشتر از شلوغي تهران لذت می برم. او سرش را بلند می كند آسمان را میبيند ابر و باد ستاره‌ ها و هوای خوب را لمس می كند ولي ما اينجا حبسيم.

من هنوز هم شوق 20سالگی را دارم

من ظاهرا سن و سالم زیاد است؛ وگرنه باطنا 30 تا40 سال بیشتر ندارم (با خنده) من هنوز هم شوق 20 سالگی را دارم و در تمام این سال‌ها نه‌ تنها شوق بازیگری در من كمتر نشده است بلكه روز به‌ روز بیشتر هم شده است چون حالا كه نزد مخاطب شناخته‌ شده هستم در نتیجه مسوولیت بیشتری هم دارم و این برایم مهم است كه مخاطب درباره من چه فكری می كند.

آرامش درونی

من سعی می‌كنم آرامش درونی‌ ام را حفظ كنم و همیشه از عصبانیت و حسادت و پرخاش دور بوده و هستم. آدم صلح‌ طلبی هستم و از همان دوران كودكی هم سعی كرده‌ ام كه آرامش داشته باشم.

تفریحات و علاقه

من اگر فرصتی پیدا كنم، سعی می‌كنم به دل طبیعت بزنم ولی در عین حال تفریحات كلی من شاید یك جورهایی مرتبط با كارم باشد. اگر فرصتی برای تماشای فیلم داشته باشم، حتما این كار را انجام می‌ دهم. مطالعه را دوست دارم و حتی به شعر نیز علاقه زیادی دارم.

افتخارات

برنده سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول مرد (دو فیلم با یک بلیت) جشنواره 9 فجر – 1369

برنده سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول مرد (فیلم‌ های آقا یوسف و آلزایمر) جشنواره 29 فجر – 1389

خبرهای مرتبط

دیکتاتوری عوامل سینما: زنده‌باد خودمان!

چیزی که در این فیلم بیش از همه به چشم می‌آید، ناسازگاری با فرهنگ ایرانی است. البته زندگی اشرافی در میان نوکیسه‌ها، همیشه وجود داشته است.

«زعفرانیه ۱۴ تیر» در انتظار پروانه نمایش وقتی همه گناهکار هستند

سیدعلی هاشمی کارگردان فیلم «زعفرانیه ۱۴ تیر» درباره ویژگی‌های این اثر سینمایی که در بخش بازار جشنواره جهانی فیلم فجر رونمایی شد صحبت کرد.

«تگزاس» اولین پنجگانه سینمای ایران می‌شود_آماده شدن فیلمنامه قسمت سوم

سید ابراهیم عامریان از ساخت سومین قسمت از پنجگانه «تگزاس» و حضور در سی و هشتمین جشنواره ملی فیلم فجر خبر داد.