مانی حقیقی

مانی حقیقی

تاریخ تولد:

25 تیر 1348

زاده:

تهران

زندگینامه:

مانی حقیقی متولد 25 تیر 1348 در تهران کارگردان، نویسنده و بازیگر است.

فارغ التحصیل لیسانس فلسفه از دانشگاه مک گیل کانادا، فوق لیسانس فلسفه از دانشگاه گولف و لیسانس مطالعات فرهنگی از دانشگاه ترنت کانادا می باشد.

خانواده سرشناس

مانی در تهران از یک خانواده سرشناس متولد شد.

پدرش مرحوم نعمت حقیقی از فیلمبرداران صاحب نام و معروف به شاعر تصویر سینمای ایران و مادرش لیلی گلستان مترجم، نویسنده و دارنده جایزه شوالیه ادب و هنر فرانسه است.

جدایی و خواهر و برادر

گرچه پدر و مادرش بعد از 6 سال زندگی مشترک جدا شدند اما مانی یک برادر بنام محمود و یک خواهر بنام صنم دارد که خواهرش بعنوان وکیل بین المللی فعالیت دارد.

شروع با فیلم پدر بزرگ

اولین بار در سال 1353 وقتی 5 ساله بود در فیلم اسرار گنج دره جنی به کارگردانی پدر بزرگ خود ابراهیم گلستان بازی کرد، جالب است بدانید پدر بزرگ مانی رابطه عاشقانه ای با فروغ فرخزاد داشت.

از ایران تا کانادا

مانی در سال 1369 برای ادامه تحصیل به کشور کانادا رفت و بعد از 9 سال تحصیل در سال 1378 به کشور بازگشت و بعنوان نویسنده شروع به نوشتن کرد.

اولین فیلم توقیفی

در سال 1381 فیلم آبادان را کارگردانی و نویسندگی کرد، اما این فیلم با بازی بازیگرانی چون جمشید مشایخی، فاطمه معتمدآریا و هدیه تهرانی توقیف و هیچ وقت پخش نشد.

شهرت با بازیگری

مانی بعنوان نویسنده و بازیگر در سال 84 با فیلم چهارشنبه سوری اصغر فرهادی شناخته شده اما بعد از چند تجربه در نهایت با سریال درباره الی سال 87 در قامت بازیگر به شهرت رسید.

ورود به کارگردانی

شروع شهرت کارگردانی مانی حقیقی با فیلم اژدها وارد می شود در سال 93 بود که خودش نوشت، بازی و کارگردانی هم کرد، او سپس با فیلم 50 کیلو آلبالو درخشید.

فیلم 50 کیلو آلبالو در نوروز 95 با فروش 13 میلیاردی تنها در شهر تهران! نه کل کشور؛ در حال شکست رکورد فروش سینمای ایران بود که توقیف شد، با این حال سومین فیلم پر فروش ایران می باشد.

درخشش از ایران تا جهان

مانی در جشنواره فجر سال 84 برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه شد و تابحال از جشنواره فیلم های آسیایی، فیلم برلین و فیلم ورشو جوایز معتبری گرفته است.

جوایز

  • بیست و چهارمین جشنواره فیلم فجر: سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه بخش سینمای بین‌الملل برای فیلم "کارگران مشغول کارند"
  • بیست و ششمین جشنواره فیلم فجر: دیپلم افتخار فیلم محبوب تماشاگران در بخش سینمای بین‌الملل برای فیلم "کنعان"
  • جشنواره فیلم‌های آسیایی: جایزه فیلم آسیایی برای فیلم "کارگران مشغول کارند"
  • جشنواره بین‌المللی فیلم برلین: برنده جایزه نتپک برای فیلم "پذیرایی ساده"
  • جشنواره بین‌المللی فیلم ورشو: برنده جایزه بخش مسابقه آدم خاص برای فیلم "پذیرایی ساده"

خبرهای مرتبط

باحضور جواد رضویان فیلم مارموز در زندان اوین اکران شد

به گزارش سینماسینما، همزمان با سینما‌های سراسر کشور فیلم «ماموز» با حضور جواد نوروزبیگی تهیه‌کننده و جمعی از عوامل این اثر در آمفی تئاتر بازداشتگاه اوین پخش شد که با استقبال مددجویان همراه بود.

مراحل فنی ما همه با هم هستیم ادامه دارد (آماده‌سازی جلوه‌های بصری)

کمال تبریزی کارگردان فیلم سینمایی «ما همه با هم هستیم» از آخرین وضعیت تولید این اثر صحبت کرد.

دو فیلم ایرانی در میان برترین اکران های آمریکا در سال ۲۰۱۹

نشریه نیویورکر پس از گذشت سه ماه از سال جدید میلادی اقدام به معرفی بهترین فیلمهای اکران شده در سینمای آمریکا کرده است و نام دو فیلم ایرانی «خوک» و «۳رُخ» را نیز در فهرست خود قرار داده است.