علی نصیریان

علی نصیریان

تاریخ تولد:

15 بهمن 1313

زاده:

تهران

زندگینامه:

علی نصیریان متولد 15 بهمن 1313 در تهران، بازیگر است.
فارغ التحصیل هنرستان هنرپیشگی که با الگوی درسی کنسرواتوار هنرهای دراماتیک پاریس در ایران دایر شده بود می باشد و نشان درجه یک هنری معادل دکترا را دارد.


ورود به عرصه هنری
 علی نصیریان در میدان شاهپور کوچه مهدی خان بدنیا آمد. در سال 1329 همزمان با درس دبیرستان به کلاس های هنری جامعه باربد رفت و در آنجا موسیقی، تئاتر و ادبیات فراگرفت، سپس در کلاس های تئاتر سعدی حضور یافت.

 
از کلاس بازیگری تا شروع
 بعد از کودتای 28 مرداد 1332 تئاتر سعدی بسته شد و نصیریان مجبور بود به هنرستان هنرپیشگی برود، جایی که طب الگوی کنسرواتوار هنرهای دراماتیک پاریس ساخته و اداره می شد. بعد از 3 سال تحصیل در سال 1335 اولین نمایشنامه اش را نوشت.


استخدام
 در سال 1336 در اداره هنرهای دراماتیک وزارت فرهنگ هنر شاهنشاهی استخدام و سپس با شاهین سرکیسیان آشتا شد که نقطه عطفی در زندگی هنری اش بود.
 

ورود به تلویزیون
 نصیریان بعد از ورود به وزارت فرهنگ بعنوان سرپرست شش گروه تئاتری نزدیک به 50 تئاتر نمایشی برای تلویزیون ساخت که حتی برای اجرا به پاریس نیز دعوت شدند. در سال 1348 با فیلم گاو داریوش مهرجویی وارد پرده سینما شد.


ازدواج و همسرش
 استاد علی نصیریان در سال 1336 همزمان با استخدام خود با فاطمه بیات همسرش ازدواج گرد، این ازدواج بصورت سنتی و با معرفی یکی از اقوام انجام شد. ثمره این ازدواج سه پسر می باشد که همگی خارج از کشور زندگی می کنند.


بعد از انقلاب و سربداران
 استاد نصیریان قبل از انقلاب در بیش از 7 کار سینمایی باز کرد، بعد از انقلاب 57 مشکلی نداشت و در سال 1359 با بزرگترین پروژه تلویزیون یعنی سریال هزار دستان به بازیگری بازگشت.


از میوه ممنوعه تا شهرزاد
 نصیریان برای نسل جدید با سریال میوه ممنوعه در سال 1385 شناخته شده، حضورش در نقش آقا بزرگ در سریال شهرزاد نشان داد همچنان دود از کنده بلند می شود. او به شدت در این نقش درخشید و مورد تحسین قرار گرفت.

 
نشان ها و چهره ماندگار
 در سال 1335 جایزه نمایشنامه نویسی را برای نمایش بلبل سرگشته گرفت، در سال 1380 بعنوان چهره ماندگار عرصه هنری شناخته شد. سال 84 نشانه درجه یک هنری معادل دکترا از سید محمد خاتمی (رئیس جمهور وقت) دریافت کرد و در نهایت سال 1394 نشان سرو هنر برای یک عمر تلاش هنری به وی اعطا شد.


اعتراض به خط قرمز ها
 استاد نصیریان حالا بعد از چندین سال موضع سختی نسبت به سانسور دارد.
می گوید : دست زن جوراب می کنند که مچش دیده نشود، گردنش را می پوشانند، خب این حساسیت ها اضافی است، چرا افراطی گری می کنیم ؟
من حج رفته ام و مردم آسیا، اروپا و آفریقا در جوار خانه خدا دیده ام، اصلا این حرفا نیست، در طواف می بینید که زن گردن و دستش باز است، لباس راحتی پوشیده و طواف می کند. چرا اینقدر مته به خشخاش می گذاریم …

خبرهای مرتبط

 سیمرغ‌های سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر اهدا شدند

سیمرغ های سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر به پرواز درآمدند. به گزارش ستاد خبری سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر، مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر عصر 22 بهمن ماه در سالن همایش های برج میلاد برگزار شد.

اهدای یادگاری ها و جوایز جمشید مشایخی به موزه سینما

قرار است یادگاری ها و جوایز جمشید مشایخی به موزه سینما اهدا شود.

جوایز جشنواره «فیلم‌های ایرانی استرالیا» به برگزیدگان اهدا شد

مراسم اهدای جوایز هشتمین جشنواره فیلم‌های ایرانی استرالیا شب گذشته در باغ سفارت استرالیا در تهران برگزار شد.