طلا معتضدی

طلا معتضدی

تاریخ تولد:

1 فروردین 1360

زاده:

کرمانشاه

زندگینامه:


 
طلا معتضدی خواهر نگین معتضدی بازیگر ، فیلمنامه و نمایشنامه نویس ایرانی، متولد سال ۱۳۶۰ است.
طلا معتضدی تبحر فوق العاده ای در نوشتن فیلمنامه و نمایشنامه داشته و در سالهای اخیر فعالیتهای چشم گیری انجام داده است. طلا از همان کودکی عاشق کتاب بوده و با کتابخانه ای از کتابهای دلخواهش اجین بوده و همیشه در اتاقش در حال کتاب خواندن دیده میشد به طوریکه نگین معتضدی خواهرش طلا را از کودکی با کتاب دیده است و میگوید : «از زمانی که یادم می‌آید طلا بود و کتاب». طلا معتضدی که کتاب هم می نویسد در خصوص کتابه هایش و علاقه به کتابخوانی میگوید: «عشق به کتاب از همان بچگی در من بود. در خانه یک کتابخانه نسبتا بزرگ داشتیم کما اینکه باید ۴ سال منتظر می‌ماندم تا خواهری به اسم نگین وارد زندگی‌ام شود که بتوانم با او بازی کنم. به همین خاطر آن بازی‌ها را با کتاب‌ها انجام می‌دادم. کم‌کم به سمت خواندن کتاب گرایش پیدا کردم و دراین راه مادرم مشوق من بود. برای هر دوی ما کتاب می‌خواند، پدرم نیز همین‌طور. این ماجرا ادامه داشت تا زمانی که من به دوران دبیرستان رسیدم و تصمیم داشتم وارد رشته علوم‌تجربی شوم. معلمی داشتیم که زبان تدریس می‌کرد. او به من گفت تو چرا می‌خواهی بروی سمت تجربی؟ تو باید بروی سمت سینما و فیلم. . . چون می‌دیدند چقدر فیلم‌ها را دنبال می‌کردم و همیشه مجله فیلم می‌خواندم. به همین خاطر تصمیم گرفتم برای ورود به دانشگاه، کنکور هنر بدهم.» طلا معتضدی با تغییر تصمیمش برای رفتن به سمت کنکور هنر مجبور شد تمام کتاب‌های تجربی دور ریخته و کتاب‌های هنر را گرفته و مطالعه کند. او نهایتا با شرکت در کنکور هنر در رشته نمایش قبول شد. طلا در سال اول رشته نمایش که گرایشی نداشت و مدام با خود می اندیشید که آیا این رشته به دردش می‌خورد یا خیر؟…
معلم بازیگری ما خانم مهتاب نصیرپور بود. خیلی هم از دست من شاکی بود. تا اینکه آخر آن ترم آقای نادری آمدند به ما درس بدهند و این شد که ایشان یکباره گفتند: «هرکس یک نمایشنامه بنویسد.» وقتی من نمایشنامه‌ام را نوشتم، بالاترین نمره‌ آقای نادری یعنی ۱۹٫۷۵ را گرفتم. آقای نادری گرایش مرا انتخاب کرد و گفت: تو باید ادبیات نمایشی بخوانی. حالا همیشه و هر جایی او را دعا می‌کنم. مسیر واقعی من را ایشان مشخص کرد. طلا معتضدی در خصوص شخصیت خود معتقد است دچار نوعی اضطراب درونی است و وقتی کسی به او بگوید چقدر کارت خوب بوده اول خوشحال میشود و بعد استرس میگیرد که نکند نتواند بنویسد یا اگر ذهنش قفل کند چه خواهد شد…
کاراکترسازی طلا معتضدی

طلا: واقعیت این است تمام کاراکترهایم چیزی از جهان بیرونی دارند؛ حالا نه الزاما چیزی از خودم؛ مثلا عادتی را در کسی می‌بینم که برایم جالب است؛ آن را در کاری به فراخور نقش در شخصیت می‌گنجانم. همیشه از مابه‌ازاهای بیرونی استفاده می‌کنم. از خودم هم گاهی استفاده می‌کنم.
نوشتن داستان های ترسناک

طلا معتضدی با اشاره به امکان نوشتن داستانهای ترسناک توسط خودش گفت : چندی پیش با کارگردانی که می‌خواست کار ترسناکی بسازد مذاکره کردم. به نظرم زمانی حتما فیلمنامه‌ای درباره مرگ می‌نویسم اما حس می‌کنم وقتی نویسنده از چیزی می‌ترسد و درباره‌اش می‌نویسد انگار کاراکترهایش از خودش شجاع‌تر هستند. انگار کاراکترها به جنگ چیزهایی می‌روند که تو پشت آنها پنهان می‌شوی. تا به حال کاراکتری را ننوشتم که ترس از مرگ داشته باشد. فکر می‌کنم مستلزم مرحله‌ای است که اول خودم به این ترس تسلط پیدا کنم و بعد بنویسم.
بهترین نگارش از دید طلا معتضدی

طلا معتضدی با در نظر گرفتن کلاسهای آموزشی خود توسط  آقای فرهادی میگوید : «آقای فرهادی در کلاس‌هایشان می‌گویند اسمش بانک عاطفی است؛ یعنی ما چیزهایی را که به طور روزمره برایمان اتفاق می‌افتد در این بانک عاطفی ذخیره می‌کنیم و بعد به شکل تغییر یافته‌اش در درام‌مان استفاده می‌کنیم؛ بنابراین آنچه می‌گویید، هست؛ اگر مثلا من مشکلاتی را نداشته باشم نمی‌توانم در موردش بنویسم اما لازم نیست همه چیز برای خودم اتفاق بیفتد. می‌گردم آن مورد را که می‌خواهم پیدا می‌کنم و با صحبت با او، اطلاعاتش را به بانک عاطفی خودم منتقل می‌کنم. همیشه می‌گویند نویسنده‌ها، شنونده‌های خوبی هستند؛ در حالی که این ترفندی است برای شنیدن چیزهایی که به دردشان می‌خورد تا استفاده کنند.»

اصولا طلا شخصیتی دارد که معتقد است تحقیق میدانی و کتابی از جمله مواردی هستند که باید در نظر داشت چرا که امکان و فرصت صحیح و خطا کردن در عمر کوتاه انسانی وجود ندارد و عقل حکم میکند از تجربیات دیگران استفاده کنیم.
آثار طلا معتضدی
او نویسنده مجموعه های مختلفی بوده است . از جمله : سریال رقص روی شیشه ، سرایل نفس گرم ، فیلم محفوظ، ...


خبرهای مرتبط

اکران "کارت پرواز" در گروه سینمایی هنر و تجربه

بهمن کامیار تهیه‌کننده فیلم سینمایی «کارت پرواز» به کارگردانی مهدی رحمانی از برطرف شدن مشکلات فیلم برای نمایش خبر داد و اعلام کرد «کارت پرواز» به زودی در گروه سینمایی هنر و تجربه اکران خواهد شد.