شهلا ریاحی

شهلا ریاحی

تاریخ تولد:

17 بهمن 1305

زاده:

تهران

زندگینامه:

شهلا ریاحی متولد 17 بهمن 1305 در تهران، بازیگر است.
تا مقطع سیکل (دیپلم نظام قدیم) تحصیل کرده است نام اصلی اش قدرت الزمان وفادوست می باشد و حالا با داشتن دو فرزند دچار بیماری آلزایمر شده است.


ازدواج و تغییر نام
 قدرت زمان وفادوست در 14 سالگی با پسر عموی ناتنی اش اسماعیل ریاحی کارگردان معروف تئاتر ازدواج کرد و به علت عشق به همسر و چشمهای شهلایی اش، نامش را به شهلا ریاحی تغییر داد. ثمره این ازدواج یک دختر و یک پسر می باشد.

 
ماجرای ورود به تئاتر
 بعد از 3 سال ازدواج به اصرار همسرش اسماعیل در 17 سالگی با نقش اول نمایشی بنام سیاست هارون الرشید وارد تئاتر شد و بعد از سه تجربه خود در تئاتر به بازیگر سرشناس و محبوبی تبدیل شد.


اولین کارگردان زن ایران
 خانوم ریاحی در سال 1330 وقتی 25 ساله بود با فیلم خوب های طلایی وارد سینما شد و 5 سال بعد در سال 1335 در قامت کارگردان و بازیگر فیلم مرجان را ساخت .او با این فیلم اولین زن کارگردان ایران نام گرفت.

 

بعد از انقلاب
 با وجود اینکه سالها در قبل از انقلاب با شرایط آن زمان در بیش از 40 فیلم و سریال بازی کرده بود بعد از چند سال از انقلاب 57 توانست دوباره با شرایط بعد از انقلاب به بازیگری ادامه دهد. اولین فیلم او بعد از انقلاب گل مریم در سال 1366 بود وی بعدها از سوی وزارت ارشاد مدرک معادل دکترا را گرفته است.شاعری
 خانوم ریاحی بجز بازیگری، شعر سرودن را یکی از دل مشغولی هایش عنوان می کند که اکثر آنها را برای خانواده و بخصوص نوه هایش سروده است.

 

آخرین بازی
 آخرین بازی خانوم ریاحی در سال 1379 با فیلم دعوت به شام بود. اما در سال 1395 در نهنگ عنبر 2 نیز حضور خیلی کوتاه داشت، او آخرین بار در سال 1381 در سریال مهمان پذیر طوبی بازی کرد.بیماری شهلا ریاحی
 شهلا ریاحی که در سال 97 که به سن 92 سالگی رسیده است بیش از 16 سال است از بیماری آلزایمر و بیماری دیمنشیا (زوال عقل) رنج می برد و تحت مراقبت ویژه پرستاری می باشد.