سید امیر پروین حسینی

سید امیر پروین حسینی

تاریخ تولد:

1 فروردین 1345

زاده:

تهران

زندگینامه:

سید امیر پروین‌ حسینی تهیه کننده سینما و تلویزیون ایران است.

از مهم‌ترین آثار سید امیر پروین‌ حسینی می‌توان به فعالیت در سریال ساخت ایران 2، سریال ساخت ایران و فیلم آینه بغل اشاره کرد.

سید امیر پروین‌ حسینی کار حرفه‌ای خود را از سینما آغاز کرد و سال 1383 در فیلم زخم زیتون به کارگردانی محمدرضا آهنج به عنوان تهیه کننده فعالیت داشته است. گرچه موفقیت این اثر نسبت به آثار شاخص بعدیش مانند سریال ساخت ایران 2، بیشتر نبود اما تجربه خوبی برای سید امیر پروین‌ حسینی محسوب می‌شود و همکاری با هنرمندانی همچون حسن زارعی، یاسمین ارنادوط، عدی رعد و فیونا فیاض را تجربه کرد.

سید امیر پروین‌ حسینی در سال 1396 دوره‌ی پرتلاشی را در عرصه سینما و تلویزیون گذراند و در تولید آثار مهمی حضور داشته است.او در این سال در 3 فیلم و سریال مهم سینما و تلویزیون حضور داشت و خود را به جامعه هنرمندان معرفی کرد.

آثار مهم سید امیر پروین‌ حسینی در این سال، فعالیت در فیلم آینه بغل به کارگردانی منوچهر هادی، فعالیت در فیلم خجالت نکش به عنوان تهیه کننده و فعالیت در سریال ساخت ایران 2 به عنوان تهیه کننده محسوب می‌شود.

شاید یکی از مهم‌ترین بخش‌های بیوگرافی سید امیر پروین‌ حسینی فعالیت در سریال ساخت ایران 2 بوده است. سید امیر پروین‌ حسینی سال 1396 سریال ساخت ایران 2 به عنوان تهیه کننده فعالیت داشته است که توانست با مهارتش، جای خود را میان اهالی فضای تلویزیون مطرح کند. سید امیر پروین‌ حسینی توانست با فعالیت در سریال ساخت ایران 2 تجربه حرفه‌ای موفقی برای خود رقم بزند و همکاری در کنار بازیگران بزرگ و باتجربه‌ای نظیر امین حیایی، محمدرضا گلزار، سحر دولتشاهی و سارا بهرامی توانست سطح کاری او را متحول کند.

سید امیر پروین‌ حسینی علاوه‌بر سریال ساخت ایران 2، سال 1390 در سریال ساخت ایران نیز فعالیت داشته است. سید امیر پروین‌ حسینی این‌بار با محمدحسین لطیفی یعنی کارگردان سریال ساخت ایران و هنرمندانی چون امین حیایی، محمدرضا گلزار، بهنام تشکر و فرهاد اصلانی همکاری داشت.

با اینکه سید امیر پروین‌ حسینی را بیشتر بعنوان تهیه کننده می‌شناسیم، اما در حرفه‌های دیگر نیز فعال بوده است. سید امیر پروین‌ حسینی علاوه‌بر تهیه کننده به‌عنوان مدیر فیلم برداری نیز در سینما و تلویزیون فعالیت داشته است. مهم‌ترین اثر سید امیر پروین‌ حسینی در حرفه‌ی مدیر فیلم برداری، فیلم زخم زیتون است.

یکی از ویژگی‌های حرفه‌ای سید امیر پروین‌ حسینی آن هست که در مدت زمان فعالیت خود، هم در تلویزیون و هم در سینما حضور داشته است. سید امیر پروین‌ حسینی را باید بیشتر تهیه کننده سینما بدانیم چرا که 63% آثار وی سینمایی و 37% آثارش تلویزیونی است. در واقع سید امیر پروین‌ حسینی از مجموع 11 اثری که در کارنامه دارد، در 7 اثر در سینما با نام‌های فیلم آینه بغل، فیلم خجالت نکش، فیلم زاپاس، فیلم من سالوادور نیستم، فیلم خاک و مرجان، فیلم اخلاقتو خوب کن و فیلم زخم زیتون فعالیت داشته و در 4 اثر در تلویزیون با نام‌های سریال ساخت ایران، سریال دارا و ندار، سریال راز مهتاب و سریال معتاد اجباری فعالیت داشته است.