سعید سعدی

سعید سعدی

تاریخ تولد:

1 دی 1341

زاده:

تفرش

زندگینامه:

سعید سعدی متولد 1 دی 1341 در تفرش، تهیه کننده، مجری طرح و مدیر تولید سینما و تلویزیون است. از مهم‌ترین آثار سعید سعدی می‌توان به فعالیت در فیلم مغزهای کوچک زنگ زده، سریال بچه مهندس و فیلم خشم و هیاهو اشاره کرد.

سعید سعدی کار حرفه‌ای خود را از سینما آغاز کرد و سال 1378 در فیلم دفتری از آسمان به کارگردانی پرویز شیخ‌طادی به عنوان تهیه کننده فعالیت داشته است. گرچه موفقیت این اثر نسبت به آثار شاخص بعدیش مانند فیلم مغزهای کوچک زنگ زده، بیشتر نبود اما تجربه خوبی برای سعید سعدی محسوب می‌شود و همکاری با هنرمندانی همچون کوروش تهامی، رویا تیموریان، مجید مشیری و پروانه احمدی را تجربه کرد.

سعید سعدی در سال 1396 دوره‌ی پرتلاشی را در عرصه سینما و تلویزیون گذراند و در تولید آثار مهمی حضور داشته است. او در این سال در 4 فیلم و سریال مهم سینما و تلویزیون حضور داشت و خود را به جامعه هنرمندان معرفی کرد. آثار مهم سعید سعدی در این سال، فعالیت در فیلم پری‌سا به کارگردانی محمدرضا رحمانی، فعالیت در سریال بچه مهندس به عنوان تهیه کننده ، فعالیت در فیلم دم سرخ‌ها به عنوان تهیه کننده و فعالیت در فیلم مغزهای کوچک زنگ زده به عنوان تهیه کننده محسوب می‌شود.

شاید یکی از مهم‌ترین بخش‌های بیوگرافی سعید سعدی فعالیت در فیلم مغزهای کوچک زنگ زده بوده است. سعید سعدی سال 1396 فیلم مغزهای کوچک زنگ زده به عنوان تهیه کننده فعالیت داشته است که توانست با مهارتش، جای خود را میان اهالی فضای سینما مطرح کند. سعید سعدی توانست با فعالیت در فیلم مغزهای کوچک زنگ زده تجربه حرفه‌ای موفقی برای خود رقم بزند و همکاری در کنار بازیگران بزرگ و باتجربه‌ای نظیر نوید محمدزاده، فرهاد اصلانی، نازنین بیاتی و سید فرید سجادی‌ حسینی توانست سطح کاری او را متحول کند.

سعید سعدی علاوه‌بر فیلم مغزهای کوچک زنگ زده، سال 1396 در سریال بچه مهندس نیز فعالیت داشته است. سعید سعدی این‌بار با علی غفاری و محمدجواد کاسه‌ساز یعنی کارگردان سریال بچه مهندس و هنرمندانی چون بهناز جعفری، ساناز سعیدی، برزو ارجمند و عباس جمشیدی‌فر همکاری داشت.

با اینکه سعید سعدی را بیشتر بعنوان تهیه کننده می‌شناسیم، اما در حرفه‌های دیگر نیز فعال بوده است. سعید سعدی علاوه‌بر تهیه کننده به‌عنوان مجری طرح، مدیر تولید و مشاور نیز در سینما و تلویزیون فعالیت داشته است. مهم‌ترین آثار سعید سعدی در حرفه‌ی مجری طرح، فیلم اتوبوس شب، فیلم آنکه دریا می‌رود و فیلم عروس افغان است. مهم‌ترین آثار سعید سعدی در حرفه‌ی مدیر تولید، فیلم مغزهای کوچک زنگ زده و فیلم اتوبوس شب است. مهم‌ترین اثر سعید سعدی در حرفه‌ی مشاور، فیلم رگ خواب است.

سعید سعدی سال 1387 برای فیلم تردید به کارگردانی واروژ کریم‌مسیحی توانست در 27مین دوره جشنواره فیلم فجر در بخش سودای سیمرغ برای جایزه سیمرغ بلورین بهترین فیلم برنده شود. همچنین سعید سعدی سال 1396 برای فیلم مغزهای کوچک زنگ زده به کارگردانی هومن سیدی توانست در 36مین دوره جشنواره فیلم فجر در بخش سودای سیمرغ برای جایزه سیمرغ بلورین بهترین فیلم نامزد شود.

یکی از ویژگی‌های حرفه‌ای بیوگرافی سعید سعدی آن هست که در مدت زمان فعالیت خود، هم در تلویزیون و هم در سینما حضور داشته است. سعید سعدی را باید بیشتر تهیه کننده سینما بدانیم چرا که 87% آثار وی سینمایی و 13% آثارش تلویزیونی است. در واقع سعید سعدی از مجموع 24 اثری که در کارنامه دارد، در 21 اثر در سینما با نام‌های فیلم پری‌سا، فیلم دم سرخ‌ها، فیلم مغزهای کوچک زنگ زده، فیلم دریاچه ماهی، فیلم راه رفتن روی سیم، فیلم من، فیلم خشم و هیاهو، فیلم آرایش غلیظ، فیلم سیزده، فیلم راه نجات، فیلم روزهای زندگی، فیلم اینجا بدون من، فیلم کیفر، فیلم موش، فیلم درمیان ابرها، فیلم مثل یک قصه، فیلم گیلانه، فیلم روایت سه گانه (اپیزود اول، یک آرزوی کوچک)، فیلم روایت سه گانه (اپیزود دوم، شوخی های خدا)، فیلم روایت سه گانه (اپیزود سوم، ننه گیلانه) و فیلم دفتری از آسمان فعالیت داشته و در 3 اثر در تلویزیون با نام‌های سریال پرچین، سریال بچه مهندس و سریال گشت ویژه فعالیت داشته است.

خبرهای مرتبط

رونمایی از «مارموز» در حضور ظریف

مراسم اکران خصوصی فیلم «مارموز» به کارگردانی کمال تبریزی دوشنبه ۱۹ آذر با حضور شخصیت‌های سیاسی، فرهنگی، عوامل فیلم و اهالی رسانه در پردیس کورش برگزار شد.